Врњачка Бања је од 24. до 26. априла била домаћин манифестације „Дани норвешке културе“.
Идеја је проистекла из дугогодишњих пријатељских и блиских односа са норвешком општином Хатфјелдал, а реализована је од стране општине Врњачка Бања, Културног центра, Туристичке организације, Народне библиотеке „Др Душан Радић“ и Амбасаде Краљевине Норвешке.
На отварању „Дана норвешке културе“ посетиоци врњачког биоскопа су могли да виде представу „У Норвешку у смрт“ редитеља Дејана Јанковића која се бави судбином Срба интернираних у Норвешку током другог светског рата. Причу о патњи и мукама Срба у норвешким логорима су многобројним присутнима у врњачком биоскопу врло уверљиво извели глумци Никола Јездић, Јанко Цекић и Милан Вучковић. У представи се преплићу многобројне историјске чињенице, што јој даје документарни карактер, са личним искуствима и емоцијама особа које су прошле терор фашиста и норвешким логорима. Представа уједно говори и о повезаности обичног норвешког народа и заробљеника која је створила током њиховог тамновања.
У наставку „Дана норвешке културе“ отворена је изложба „Скуптурални предео Нордланда“ у Замку Културе. Том приликом су се присутнима са три нумере преставили ученици школе Културе у Хатфјелдалу који су наступили заједно са својим професором. Затим се присутнима обратио председник Општине Бобан Ђуровић који је у свом говору истакао значај упознавања врњчана са норвешком културом, али и потребу да се у Норвешкој још више сазна о туристичким потенцијалима Врњачке Бање. Након њега је говорио Арне Санес Бјорнстад, амбасадор Краљевине Норвешке који је Врњачку Бању назвао драгуљем Србије и истакао велике туристичке потенцијале нашег места. У дањем програму су наступили ученици музичке школе „Корнелије Станковић“, да би изложбу отвореном прогласила Јелена Боровић Димић, виши кустос Замка Културе. Она је уједно и посетиоце упознала детаљније са идејом која стоји иза изложбе „Структурални предео Нордланда“. Након отварања изложбе у врњачком биоскопу је емитован филм „Остати жив“.
Завршни трећи дан дана норвешке културе је обележен књижевном трибином у Народној библиотеци „Др Душан Радић“ чија су тема били норвешки писци Ерленд Лу и Јустејн Гордер. Пре тога је у поподневним часовима у просторијама Центра за децу и омладину организовано дружење врњачких и норвешких средњошколаца који су заједно музицирали и певали у пријатној и опуштеној атмосфери. На трибини у салону Библиотеке су о познатим норвешким писцима Ерленду Луу и Јустејн Гордеру говорили представници издавачке куће „Геопоетика“, преводилац Радош Косовић и извршна уредница Јасна Новаков Сибиновић. Косовић је говорио о Луу и посебно је истакао једноставност и искреност у писању овог у Србији врло читаног писца. О Јустејну Гордеру је више говорила Јасна Новаков Сибиновић и она је акценат бацила на значај Гордера и његове књиге „Софијин свет“ којим је почео већи комерцијални пробој савремене норвешке књижевности међу српске читаоце.
Пројекцијом филма „Оптимиста“ окончана је манифестација „Дани норвешке културе“, занимљиво и разноврсно конципирана и успешно реализована.
Мирослав Сташић