Циклус трибина у врњачкој Библиотеци посвећених знаменитим врњчанима настављен је у четвртак 10. маја трибином о Миодрагу Б. Протићу (1922-2014), сликару, ликовном критичару, теоретичару и историчару уметности. Реч је најпознатијем ликовном уметнику потеклом из Врњачке Бање.
О њему је бираним речима и са пуно поштовања посетиоцима салона врњачке Библиотеке говорио историчар уметности Јерко Денегри. Он је на почетку свог излагања истакао да Врњачка Бања као град треба да има свет о томе ко је био Миодраг Б. Протић и колико је значио за развој ликовне уметности друге половине 20. века у Србији и Југославији. Део Денегријевог обраћања је био посвећен и Протићевој јакој повезаности са родним местом, које је имао током целог свог живота. У наставку је покушао да приближи присутнима духовну заоставштину Миодрага Б. Протића истакавши да то нимало није лако када је реч о некоме ко је попут Протића деловао на више поља истовремено, једнако успешно и посвећено. Посебно је истакао да је Миодраг Б. Протић био оснивач и вишегодишњи управник Музеја савремене уметности у Београду, те посебно подвукавши да значај Протићеве личности и дела превазилази оквире ликовне уметности и да се протеже на веће и шире културне поље Србије и Југославије у другој половини 20. века.
Иако је сама трибина била добро посећена, а међу присутнима су били и син и унука Миодрага Б. Протића, не може се не приметити да са изузетком академског вајара Драгише Обрадовића у публици готово да није било никога од немалог броја врњчана који су директно или индиректно повезани са ликовним уметностима. То по ко зна који пут говори врло сликовито о нашем менталитету и односу према великим људима потеклим из наше средине.
М.С.