У Великој сали СО Врњачка Бања 19. новембра одржана је јавна презентација пројекта „Подршка одрживом повратку интерно расељених лица на Косово*“ који финансира Европска унија.
Циљ пројекта је помоћ породицама интерно расељених лица у њиховим настојањима за одрживи повратак на Косово*. Све присутне поздравио је исоред општине Врњачка Бања, Александар Миљаковић, повереник Комесаријата за избегла и интерно расељена лица.
Пројекат заједнички реализују немачка организација ASB (Arbeiter Samariter Bund), Центар за равномерни регионални развој (ЦенТриР) Београд и град Крушевац. Реализација пројекта започета је у јулу 2018-те године, са циљем подршке интерно расељеним лицима у процесу повратка на Косово, како би се омоћило да повратници почну да привређују и остваре одржив повратак. Пројекат се реализује у сарадњи са Канцеларијом за Косово и Метохију Владе Републике Србије и Комесаријатом за избеглице и миграције Републике Србије.
Ванеса Белкић, извршна директорка Центра за равномерни регионални развој из Београда о пројекту је рекла следеће:
– Овим пројектом свим заинтересованим интерно расељеним лицима са теририторије Врњачке Бање представљени су пакети подршке који ће бити на распологању наредне две године, колико наш пројкат и траје, до јуна 2020. године. Пројекат је углавном усмерен на економско оснаживање интерно расељених лица у процесу повратка. Конкретно, имамо више пакета подршке- Програм и обука младих интерно расељених лица старости до 30. година, који се састоји од програма и обука је за програмирање, с обзиром да је информационо-комуникациони сектор најперспективнији привредни сектор на свету и у Србији. У Србији постоји велики број радних места већ у овом моменту, тако да желимо да дамо могућност младим интерно расељеним лицима да се преквалификује у једној области у којој ће врло брзо моћи да нађу посао.
Други пакет подршке је намењен развоју пословних идеја интерно расељених лица у процесу повратка. Кроз тај пакет ћемо одржавати регионалне обуке за припрему бизнис планова за спровођење у дело њихових малих приватних бизниса. Поред тога, ћемо делити мале старт- ап грантове (донације) за набавку опреме за управо те мале приватне бизнисе у вредности од 2500 евра без пдв-а по једном лицу, уз могућност да се више интерно расељених лица удружи и да повећају износ гранта (донације) који могу добити за набавку опреме за започињање посла.
То су неки пакети економке подршке, а паралелно са тиме, имамо и пакете намењене непосредној помоћи повратника који ће се током реализације нашег пројекта вратити на Косово. Обезбедићемо пакете намештаја и беле технике, такозвано покућство за тридесет повратничких породица, и такође обезбедићемо транспорт њихових личних ствари, али и ових ствари које ће добити кроз наш пројекат“.
Активности пројекта одвијаће се у десет локалних самоуправа у Србији – Крушевцу, Крагујевцу, Краљеву, Чачку, Рашки, Врњачкој Бањи, Трстенику, Аранђеловцу, Врању и Бујановцу. Овај пројекат је део ширег програма „ЕУ подршка одрживим решењима за интерно расељене и реинтеграцију повратника“ укупне вредности 5,65 милиона евра.
Организацију АСБ представио је Бранислав Јанковић, који је овом приликом изјавио да ће поред пакета помоћи, обуке, пројекат садржати и информативне посете повратничким заједницама на Косову* у којима послују успешне мале компаније.
– Акценат је превасходно на економском оснаживању, запошљавању и самозапошљавању. Обука младих расељених лица има за циљ покретање сопственог бизниса. Фирма АСБ има велико искуство у свом раду. Преко 120 породица се вратило на Косово*- истакао је Бранислав Јанковић.
Поред Ванесе Белкић, Центар за равномерни регионални развој представила је и Данијела Јовић.
Н. П.