Припадници Министарства унутрашњих послова, 13. Маја, у оквиру пројекта „Матура 2019“ одржали су предавање матурантима Гимназије и Угоститељско туристичке школе.
Овим предавањем указано им је на штетност конзумирања алкохола и опојних дрога, последица вожње под дејством алкохола и апеловали су на њих да током прослава не ремете јавни ред и мир.
Предавачи су били: Александар Максимовић, капетан полиције, Иван Милашиновић, из Одељења борбе против наркотика из Краљева и Добривоје Лазовић, саобраћајац из Врњачке Бање. Циљ овог пројекта је унапређење безбедносне културе и заштите ученика завршних разреда средњих школа и одржавања повољног стања безбедности за време матурских прослава и других школских манифестација. Пројекат је реализовало Министарство унутрашњих послова у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја.
Александар Максимовић обратио се ученицима са темом насиља – да ли препознају насиље, које врсте постоје, да ли је стварно или могуће, да се може окарактерисати као кривично дело (лаке и тешке телесне повреде, учествовање у тучи…) или прекршај (свађа, вика, претња, дрско и непристојно понашање, паљење пиротехничких средстава, за које су запрећене новчане казне), са поруком да свако насиље треба пријавити, уколико је могуће и спречити.
О превенцији насиља и злоупотреби алкохола и опојних дрога матурантима је говорио Иван Милашиновић, истакавши да се дроге деле на лаке и тешке, али да су све штетне. Углавном се са марихуане прелази на много теже дроге као што су спид, екстази, хероин, метадон. Тренутно најраспрострањеније опојне дроге су синтетичке супстанце, екстази и спид, чији конзументи пате од несанице, халуцинација, а неретко и до убразног рада срца и инфаркта. Такође, злоупотребљавају се лекови који се налазе на листи опојних, као што су тродон, бенсендин, ксалол, који у комбинацији са алкохолом доводе до психичких поремећаја. Болести које имају корисници наркотика који користе иглу том приликом, су неизлечиве, а то су хепатитис Ц, ХИВ.
Такође, говорио је и о злоупотреби алкохола, чија већа конзумација ствара болест зависности – алкохолизам, који може довести до поремећаја личности, јер тада особа запоставља све битно у животу и главни циљ му је како да дође до алкохола.
Добривоје Лазовић, саобраћајни полицајац говорио је о томе како конзумирање алкохола утиче на учеснике у саобраћају, о казнама које следе за непоштовање прописа. Како је истакао, проблем са вожњом у пијаном стању заиста је један од значајних фактора угрожавања безбедности саобраћаја, тако да пооштравање казнене политике у овом сегменту сасвим је оправдано. Сада се за вожњу у стању потпуне алкохолисаности иде право у затвор, а најмања количина алкохола која не подлеже казни 0,2 mg/ml. За вожњу у алкохолисаном стању и изазивање саобраћајне незгоде са смртних исходом, казна је 12 година затвора.
Спроводећи овај пројекат, током прошле године на подручју које покрива Полицијска станица Врњачка Бања, за време и након матурских прослава, није било забележених случајева нарушавања јавног реда и мира, као и саобраћајних незгода у којима су учествовали матуранти.
M.В.