„ИНТЕРСЕКТОРСКОМ САРАДЊОМ ДО СОЦИЈАЛНОГ УКЉУЧИВАЊА“
Центар за децу и омладину Врњачка Бања у партнерству са Западнобалканским институтом из Београда спроводи пројекат „Интерсекторском сарадњом до социјалног укључивања“. Иницијатива је део ширег пројекта „Платформа за управљање јавним финансијама“ који спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП) а финансира влада Шведске. Пројекат се реализује на територији Општине Врњачка Бања и траје девет месеци у периоду од 15. октобра. 2020. до 15. јула. 2021. године.
Проблем на који одговара овај пројекатјеризик од социјалног искључивања деце основношколског узраста. Овај ризик присутан је код великог броја деце основношколског узраста и зависи од испољавања ризико фактора као и од степена подршке које дете има у заједници у савладавању тешкоћа. Проблеме које идентификује овај пројекат су потребе ученика из нижих разреда основних школа за додатном подршком у савладавању градива, што уколико се не реши, може досвести до евентуалног напуштања школовања. То није проблем само једног сектора тј. образовања, већ се сматра проблемом целе заједнице, од школе, преко породице до Центра за социјални рад, установа здравствене заштите и локалне управе. Овај пројекат нуди решење проблема увођењем нове услуге туторинга. Туторинг програм промовише једнаке шансе за све: тимски рад, солидарност, рад у пару, волонтирање.
Свеукупни циљ пројекта је да допринесе развоју интерсекторских услуга у заједници које одговарају потребaма грађана и грађанки.
Специфични циљеви су: да сеуспостави интерсекторска сарадња локалних институција ради пилотирања интерсекторске услуге, да се кроз иновативну услугу обезбеди подршка у учењу за 20-оро деце у ризику од социјалног искључивања и да се код ученика и ученица промовише култура волонтирања и солидарности.
Активности које ће се спровести у првој фази су успостављање сарадње са локалним актерима у циљу њиховог активног укључивања у пројекат. Такође предвиђа се израда Протокола о интерсекторској сарадњи на нивоу локалне заједнице. Следећа активност је истраживање у циљу установљавања тренутног стања и потреба корисника за додатном услугом помоћи у учењу – туторинга које ће за резултат имати тачне податке о потенцијалним корисницима и волонтерима. Трећа активност је обука волонтера од стране ментора (лекара и дефектолога) и четврта активност је конкретан рад тутора са корисницима, по принципу један на један, пружање потребне помоћи за савладавање градива и других потешкоћа у читању, изговору, рачунању. Током туторинга ментори ће пружати подршку волонтерима/туторима током целог индивидуалног рада са ученицима.
Иновативни елементи пројекта су следећи:
- Кроз укључивање младих волонтера у пружање услуга, грађани се укључују као партнери у процес креирања решења и у решавању проблема у заједници.
- Пројекат има трансформацијску улогу којом умањује неједнакости у друштву, јер пружањем подршке деци смањује се ризик од преласка у стање социјалне искључености, док се истовремено повећавају индивидуални капацитети детета у области самосталности.
- Пројекат доприноси ефикасном и ефективном коришћењу и очувању ресурса јер финансијске и стручне ресурсе премешта из трошкова скупих и дуготрајних мера интервенције у трошкове јефтиније мере превенције ограниченог трајања.
- Пројекат доприноси квалитету свакодневног живота грађана, посебно деце и родитеља из осетљивих група, кроз подршку у учењу.
Пројектом управља координатор, магистар економских наука Валентина Крстић, док је асистент на пројекту апсолвент дефектологије – специјалне едукације и рехабилитације особа са сметњама у менталном развоју Ана Бурмаз Зоговић.
– Од почетка реализације до сада реализоване су све активности у складу са планом. Упућени су позиви за сарадњу на пројекту свим основним школама на територији Општине Врњачка Бања као и опис пројекта где је објашњена њихова улога и очекивани бенефити. Током новембра месеца, школе „Младост“ Врњци и „Попински борци“ Врњачка Бања су размотриле предлоге и обавестили су нас да су њихове психолошко педагошке службе мапирале потенцијалне кориснике и да се тренутно налазе у фази контактирања родитеља ради добијања сагласности за рад.
У новембру месецу је такође реализована активност израде упитника, протокола и методологија истраживања о тренутном стању и потребама корисника за додатном услугом помоћи у учењу – туторинга. Све активности моћи ће да се реализују и онлајн (интервјуи са фокус групама и остале активности истраживања), међутим директан рад у школама између волонтера/тутора и ученика коме се пружа помоћ за савладавање школског градива ће бити извођен у другом полугодишту уз обавезно поштовање мера заштите од Ковид 19.
Дописи за укључивање у пројекат су такође послати другим локалним актерима, а Удружење родитеља деце ометене у развоју је послало сагласност за сарадњу на пројекту.
Верујемо да ће се и остали релевантни актери укључити и дати секторски допринос како би локална заједница добила један квалитетан документ, релевантно истраживање и адекватну иновативну услугу, сазнајемо од Валентине Крстић, координаторке овог пројекта.
М.Ст.Ј.