Економски факултет Универзитета у Крагујевцу са традицијом дугом 61 годину изнедрио је 107 студената са звањем доктор економских наука. Од 29. септембра 2020. ову ласкаву титулу носи и Врњчанка Снежана Топаловић. Снежана је дете из радничке породице, рођена у Краљеву 17. децембра 1986. Млађа ћерка Љиљане и Зорана, низала је одличне оцене и резултате у основној и средњој школи. У истом маниру наставља и на факултету који завршава 2010. са просеком 8.76. Већ 2011. почиње са радом у Угоститељско-туристичкој школи, али и уписује докторске студије на истом факултету – Економском факултету у Крагујевцу. Све испите предвиђене наставним планом и програмом даје са оценом 10.0 и као пети најбољи студент на докторским студијама бива финансирана од стране државе Србије. Следи писање научних радова, а у септембру 2020. брани докторску дисертацију на тему „Креирање вредности потрошачима у функцији развоја маркетиншких односа“ под менторством професора Вељка Маринковића. Ипак, у овој блиставој каријери није све било лако и једноставно. У тренутку када су створене могућности да се посвети раду на дисертацији, 2015, јавиле су се озбиљне сумње. Хоће ли њен рад бити препознат и вреднован у земљи из које су толики отишли, хоће ли имати услове за даљи развој и напредовање? Ова млада и амбициозна жена каже да је данас срећна што није посустала и што је завршила започети посао.
– Многи из моје генерације су адекватну награду за свој рад потражили у иностранству. Под утицајем пријатеља који су професори на факултетима, након годину дана неформалних разговора, осетила сам потребу да испуним свој циљ, каже доктор економских наука Снежана Топаловић и додаје да је поносна због тога али и захвална свима који су је подржали. Били су, искрено, скептични по том питању, али су сада и јако поносни с обзиром да сам једина у генерацији са овом титулом. А подршка је поред породице и пријатеља, стизала и од стране колектива. Јелена Спасојевић, директорка УТШ, препознала је моје жеље и подржала ме у личном усавршавању. Школа учествује на великом броју такмичења домаћег и међународног карактера, колеге функционишу као тим и имамо подршку менаџмента, односно све услове за напредовање, наглашава Снежана.
Врњачка Угоститељско-туристичка школа је пионир у дуалном образовању које ће, по свему судећи, ускоро од стране Министарства просвете бити прихваћено као обавезан модел школовања. За даљи напредак треба још проширити тржиште у смислу обављања практичне наставе како у земљи, тако и у иностранству. Њено напредовање крупним корацима омогућава и Снежани да планове о даљем стручном усавршавању везује управо за ову врњачку школу.
– Просечан човек проведе трећину живота на радном месту. Уколико волите посао који радите, нећете имати осећај обавезе и тежине већ ћете уживати у одласку на исти. Зато, уколико сте зацртали неки пут, следите га и следите своје снове без обзира на препреке јер ће се тако сваки труд исплатити, поручује наша саговорница. Моја велика љубав јесте рад са децом и посао у школи ме испуњава. Из тог разлога не жалим што сам једна од ретких из генерације која се вратила у Врњачку Бању и сматрам да млађе генерације могу овде да пронађу позиције за лични успех али и да допринесу њеном развоју, наглашава ова перспективна Врњчанка. Жеља јој је да једног дана отвори агенцију за пружање консултантских услуга везаних за пословање у хотелским и ресторанским предузећима, туристичким агенцијама и слично с обзиром да су се њена емпиријска истраживања односила управо на потрошаче у наведеним услужним делатностима. Што се приватног живота тиче, сматра да има времена и за формирање породице. Притисак од родитеља, по овом питању, за сада не осећа, али је природно да желе да је виде у улози мајке. С обзиром да је Бања идеална за породични живот, то је пола посла већ обављено, кроз смех закључује Снежана Топаловић.
Весна Ђорђевић