Skip to content

Document Header

УЛТРАЗВУЧНИ ПРЕГЛЕД СТАБАЛА У ВРЊАЧКОМ ПАРКУ

УЛТРАЗВУЧНИ ПРЕГЛЕД СТАБАЛА У ВРЊАЧКОМ ПАРКУ published on

Стручњаци Института за шумарство из Београда испитивали су 12. марта здравствено стање стабала у врњачком парку. Најсавременијим апаратима са ултразвучном методом, обављена је провера здравственог стања старијег дрвећа у нашем парку, између осталих и најпознатијег Црног бора. Споменик природе „Врњачки паркови“ има доста столетних стабала, а према речима Ивице Лазаревића, директора ЈП „ШумеГоч“, циљ је да се овим апаратом тачно утврди здравствено стање унутрашњости стабала. Иако спољне морфолошке карактеристике показују да је дрво здраво, оно у унутрашњости може бити труло. Он је додао да је ова презентација резултат дугогодишње сарадње Института за шумарство са Јавним предузећем „Шуме Гоч“, а да је спроведена у сарадњи са ЈП „Бањско зеленило и чистоћа“.

Ултразвучна метода процене здравља и механичких параметара код стабала је опште прихваћена у свету, првенствено због заштите дрвећа. Помоћник директора Института за шумарство из Београда, др Саша Еремија, изјавио је за Врњачке новине да су многе врњачке липе достигле одређену старост и да су изгубиле своју физичку кондицију и самим тим представљају опасност по безбедност људи и инфраструктуру.

– Градске средине буквално вапе за здравственом дијагностиком хортикултурних површина. Бројна стабла достигла су значајну зрелост. Помоћу овог уређаја на принципима ултразвучне томографије, софтверски добијамо један замишљени попречни пресек, где се виде све скривене трулежи, шупљине и њихове димензије, што омогућава заштиту здравих стабала и уклањање стабала која се нама на основу фенотипских карактеристика чине да могу још одређени период бити на својим местима, а заправо није тако, објаснио је стручно Саша Еремија из београдског Института за шумарство.

С. Станојчић

Primary Sidebar

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial