ВРЊАЧКА БАЊА НАСТАВЉА СА ОДГОВОРНОМ СОЦИЈАЛНОМ ПОЛИТИКОМ
Општина Врњачка Бања обезбедила је услове за несметано пружање услуге личног пратиоца деци и младима са сметњама у развоју.
Након спроведеног поступка јавне набавке за услугу социјалне заштите лични пратилац детета, потписан је уговор са Центром за дефектологију „Артемида“ из Ниша који ће у наредних годину дана учествовати у инклузији деце са територије врњачке Општине.Власница и директорка Центра, Марина Станковић, потписала је 15. марта у Скупштинској сали уговоре са 16 личних пратилаца за исто толико деце.
–„Артемида“ као установа социјалне заштите постоји већ 19 година, а у последњих годину дана потписала је уговоре о пружању услуге „лични пратилац“ са девет општина широм Србије. Сарађујемо искључиво са лиценцираним пратиоцима, педагошке или медицинске струке, са пожртвованим особама од поверења у циљу што квалитетнијег пружања ове специфичне услуге, рекла је Марина Станковић.Лични пратилац доступан је детету са инвалидитетом, односно са сметњама у развоју, коме је потребна подршка за задовољење основних потреба у свакодневном животу, под условом да је укључено у васпитно-образовну установу. У складу са прописима, лични пратилац детету пружа подршку у области кретања, одржавања личне хигијене, храњења, облачења и комуникације са другима, припреме књига и опреме за вртић, као и помоћ у заједници, што укључује помоћ у коришћењу превоза, кретању, одласку на места за провођење слободног времена, укључујући културне или спортске активности и друге сервисне подршке. Са друге стране, родитељ који зна да оставља дете у сигурним рукама моћи ће да ради, да има друштвени живот и време за одмор.
– Људи који буду радили овај посао имаће веома компликовану ситуацију: с једне стране мораће да буду максимално сконцентрисани, сналажљиви, брижни, дружељубиви, а са друге, радиће хуман и леп посао, рекао је заменик председника општине, Иван Џатић, који је присуствовао потписивању уговора. За разлику од других локалних самоуправа, у Општини Врњачка Бања не постоји листа чекања за овакву услугу. Интерсекторска комисија упућује предлог Центру за социјални рад, а њихов стручни тим опредељује број пратилаца. У 2021. имаћемо 16 пратилаца. Вредност уговора је 8 милиона и 334 хиљаде динара, а средства су обезбеђена из општинског буџета, додао је Џатић и нагласио да иако је ова услуга дефинисана законом, за нас у врњачкој Општини то никада није било питање закона већ хуманости и ми ћемо увек наћи средства да определимо у ову сврху!
Весна Ђорђевић