Занимљив је податак да УАЕ годишње за рехабилитацију својих пацијената у свету издваја око 50 милиона долара.
Када говоримо о нашем окружењу, из Емирата су пацијенте слали у Мађарску, Словачку и Чешку. Међутим, сада је и Србија са својим лечилиштима али и ценом, постала конкурентна поменутим државама.
Представници Министарства здравља УАЕ обишли су 16. маја Специјалну болницу „Меркур“. Делегацију су чинили др Мохамед Салим Ал Олама, подсекретар у Министарству здравља, др Еаса Ал Мансори, шеф Кабинета за интернационалне односе у здравству и др Дејан Степић.
Представници болнице „Меркур“ су и кроз кратку презентацију и обилазак капацитета представили делагацији УАЕ своје услуге и садржаје.
– Оним што сам видео до сада сам врло импресиониран, и не видим разлог да у будућности велики број пацијената овде не долази на третмане. УАЕ и Србија имају стратегијске односе које покушавамо да учврстимо на пољу здравствене индустрије. Србија је врло позната по своја три рехабилитациона центра, и ми смо овде да видимо како су ови центри организовани, како раде и какве су предности установа, како би смо у будућности слали пацијенте у Србију на рехабилитацију. Комбинација примене природног фактора и врхунске медицине није тако уобичајена, и то је велика предност, рекао је др Мохамед Салим Ал Олама.
Дијабетес је, такође, подручје потенцијалне сарадње, с обзиром да студије показују да око 20 одсто становништва у УАЕ болује од шећерне болести. Јединствен третман дијабетеса у „Меркуру“ препознат је као достигнуће на светском нивоу и награђен на самиту лидера „Достигнућа 2017“ у Лондону.
М.Ст.Ј.