ПОВЕЉЕ „ПРОМЕНАДА“ ЗА ТИМАРОВА, ФСУ БЕОГРАД И ВРЊАЧКУ ОПШТИНУ
Други Интернационални фестивал позоришта отворио је 14. децембра др Душан Стојаковић, стручни селектор ИФП.
– Ово је наш мали допринос, помоћ култури и уметности да опстане у овом неком чудном времену. Ове године смо покушали да реализујемо Фестивал, као круну лета у Врњачкој Бањи, али корона, сама пандемија, мере превенције и рестрикције које су биле објективни фактори, утицали су да променимо планове. У старту када смо покренули Фестивал некако смо желели да позориште окренемо и ка савременим технологијама. Мислили смо да то буду мултимедијалне пројекције уживо са публиком, али реалност нас је демантовала и дошли смо до тога да позориште конзумирамо на један сасвим нов начин, рекао је др Стојаковић приликом отварања.
Миљан Думановић, потпредседник УГ „КУНСТ Лаб“ осврнуо се на оно што је донео прошлогодишњи Фестивал.
– Циљ је Фестивала да становништву Бање и градова у окружењу, као и посетиоцима омогућимо културно уметнички викенд. Наша је жеља била да вратимо Бањи што више културних садржаја, каже Думановић.
Председник „КУНСТ Лаб“ Иван Топаловић представио је овогодишње планове и репертоар Фестивала. Публика је имала прилику да види дипломску представу „Наша прича“ у режији проф. Бранислава Лечића (ФСУ), дипломску представу „Шекспир – наш савременик“ проф. Виде Огњеновић (ФСУ) и представу „Једно помало непријатно искуство“ чији текст и адаптацију потписује Растко Вујисић.
– Култура дефинитивно проналази свој пут до свих нас. Ми смо данас у једном прилагођеном формату, у једном хибридном моделу и полако треба да се прилагодимо да ће нам то бити начин размишљања али и пословања током наредних година, рекла је Мила Завођа у име Организационог одбора.
На свечаном отварању другог по реду Интернационалног фестивала позоришта у Врњачкој Бањи, који је због епидемиолошке ситуације ове године одржан у онлајн формату, додељене су три повеље „Променада“. За посебан допринос развоју позоришне уметности, повеља „Променада“ је отишла у руке глумцу Срђану Тимарову, за академски допринос награђен је Факултет савремене уметности из Београда, док је Општина Врњачка Бања награђена за подршку локалном развоју културе и уметности. Фестивал је трајао до 18. децембра и понудио је публици сјајне представе и стручне садржаје. Гошће свечаног отварања Фестивала биле су др Дивна М. Вуксановић, Факултет драмских уметности, Јелена Суботић Кривокапић, ДСОЈ и Милена Божовић Манић РТС / Радио Беогад.
У завршници Фестивала одржан је округли сто „Културом против Короне“. Модератор је био др Душан Стојаковић а специјални гости Петар Станојловић, РТС/ФСУ и Јелена Милашиновић, Београдска филхармонија. Представљени су резултати симболично назване анкете „Културом против Короне“, о стању и изазовима културе у доба пандемије.
Интернационални фестивал позоришта у Врњачкој Бањи (ИФП) креиран је 2019. године, а покренуло га је Удружење грађана „КУНСТ Лаб“ (култура, уметност и наука за становништво). Циљ је да се културне и уметничке потребе становника Србије не само задовоље, већ и подигну на виши ниво, а у контексту унапређења националног културног идентитета. Овај Фестивал превазилази јаз између реалних потреба публике и (не)доступности културних и уметничких садржаја који не знају за границе.
Овај Фестивал истовремено афирмише младе и посебно талентоване домаће ствараоце, док истиче и оно најбоље што нуди етаблирана српска позоришна и културна сцена. Такође, Фестивал промовише српску културу и уметност у региону и свету, док паралелно домаћој јавности нуди најбоље интернационалне примере културног и уметничког стваралаштва. На тај начин ИФП настоји да буде најбољи амбасадор културе и уметности Србије.
ИФП је аполитична и ван-идеолошка форма, која се бави искључиво афирмативном критиком социолошких, културолошких и других феномена савременог, неретко конзумеристичког и материјалистичког, живота у циљу унапређења квалитета личности и појединачног и колективног интегритета, кроз исправну перцепцију културе и уметности. Тиме је улога ИФП-а много значајнија, јер публици нуди садржаје који су контра тежа савременим медијским формама чија је искључива намена масовна гледаност, без фокуса на квалитет креираних и пласираних садржаја.
М.Ст.Ј.