Програм мера за помоћ привреди може да санира око 40% штете коју угоститељи и хотелијери трпе због кризе изазване пандемијом коронавирус
Програм мера за помоћ привреди може да санира око 40% штете коју угоститељи и хотелијери трпе због кризе изазване пандемијом коронавируса, оцена је директора Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде ХОРЕС Георгија Генова, који је подсетио да је та привредна грана највише погођена и да јој је неопходна додатна помоћ да би се опоравила.
Програм помоћи привреди, вредан 5 милијарди евра, Генов види као позитивну меру државе, али напомиње да су угоститељство и хотелијерство специфични сектори и да сагледавање садашње ситуације захтева свеобухватну анализу проблема.
– Ако то не урадимо, нећемо моћи да изађемо са правим мерама које ће помоћи хотелској индустрији. Позвали смо све хотелијере и ресторатере да нам доставе податке о броју запослених и отказаним резервацијама до јула и за неколико дана имаћемо тачан пресек стања који ћемо предочити Влади Србије – каже Генов за Танјуг.
Истиче да су угоститељи и хотелијери били први на удару због епидемије коронавируса, а да ће, према проценама, до 1. јула бити отказано око два милиона ноћења у хотелима, те да ће криза у тој области трајати до краја године.
– Велики број хотела током зимске сезоне готово да није имао гостију, једино су хотели на планинама имали добру сезону. Такође, ресторани су затворени и питање је како ће даље пословати – указује Генов.
Истиче да су највећи проблеми угоститеља и хотелијера, као и осталих привредника, како да сачувају раднике чија је, како каже, просечна плата око 310 ЕУР.
– Мера помоћи у виду минималца ће делимично покрити трошкове – наводи Генов и напомиње да је други велики проблем за угоститеље и хотелијере отплата инвестиционих кредита.
Како каже, велики број хотелијера и ресторатера су у трци за што квалитетнијом услугом последњих година, много улагали у своје пословање. У години, за коју се очекивало да ће за туризам бити најбоља од 1989. године, настао је проблем како да се ти кредити отплаћују – навео је Генов.
Поздравио је меру одлагања плаћања пореских обавеза и додао да је ХОРЕС раније предложило да се хотелијери и угоститељи ослободе пореза на имовину који је, каже, веома висок посебно у локалним самоуправама.
Такође, то удружење предлаже и репрограм обавеза према јавним предузећима, као што су Србија гас и Електропривреда Србије будући да, како каже, ресторани и већина хотела не раде, а плаћају “ангажовану струју за целу годину”.
Међу предложеним мерама ХОРЕС-а је, каже Генов, и смањење ПДВ-а на храну са 20 на 10%, као и да се законске одредба о повременим пословима, када је реч о сезонским радницима, примењу и на туризам и хотелијерство.
Спас туристичке сезоне види у ослањању на домаћи туризам и предлаже да се све школске и апсолвентске екскурзије ове године реализују у Србији, као и да запослени годишње одморе проведу на планинама и у бањама у земљи.
– Добро је што грађани нису изгубили мотив за путовање, чекају да прође криза. Очекујемо да ће се на јесен покренути и пословни туризам и да ћемо моћи некако да опстанемо да би се наредне године потпуно опоравили – каже Генов.
Прве ефекте мера из пакета државне помоћу могу се, каже, очекивати тек када прође пандемија и додаје да је помоћ хотелијерима и угоститељима потребна већ сада.
Извор: Танјуг