ПРОБЛЕМАТИКА РАНОГ НАПУШТАЊА ШКОЛОВАЊА
У Основној школи „Попински борци“ 4. фебруара одржана је друга по реду обука о интерсекторској сарадњи коју организује Центар за децу и омладину В. Бања у партнерству са Западнобалканским институтом Београд, WEBIN. Учесници обуке били су представници локалне самоуправе, школства, здравства и удружења грађана.
Уз осврт на претходни део обуке и на евалуацију, поздављајући учеснике обуке, мр Валентина Крстић, пројектна координаторка, изразила је наду да ће интерактивност на овој обуци бити од великог значаја, као и да ће бити корисна и занимљива.
Мр Славица Павличевић, професорка на Академији васпитачко-медицинских струковних студија у Крушевцу, одржала је предавање на тему: Деца и породице у ризику, Ризико фактори у Врњачкој Бањи и Значај и изазови рада са маргинализованом децом.
Говорећи о рангирању фактора у нашој средини, у В. Бањи, проф. Павличевић истакла је да је потребно да будемо свесни фактора да би у правом тренутку одреаговали на њих и ублажили их како би деца остала у школи.
– Осипање сваког детета далеко је скупље за заједницу у дугорочној перспективи. Наша је одговорност, као и читаве заједнице за осипање деце. То је проблем читавог друштва, то је економски проблем, нагласила је проф. Павличевић говорећи о индивидуалним карактеристикама појединца као фактору социјалне искључености.
У наставку, учесници су упознати са породичним и школским факторима ризика за социјално искључивање и рано напуштање школовања, као и са листом ризико фактора, укључујући и чињеницу да су деца под ризиком и у ванредним околностима изазваним пандемијом Covid-19. Приступило се анализи ризико фактора, рангирању и допуни листе сходно локалној средини. Учесници су презенторали своја запажања и закључке.
У завршници обуке учесници су приступили креирању акционог плана спровођења програма у Врњачкој Бањи.
– На другој обуци о интерсекторској сарадњи и спровођењу „Туторинг програма“ у Врњачкој Бањи, у оквиру пројекта „Интерсекторском сарадњом до социјалног укључивања“ који спроводи Центар за децу и омладину Врњачка Бањи у партнерству са Западнобалканским институтом Београд, а иницијатива је део ширег пројекта „Платформа за одговорно управљање јавним финансијама“ који спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP), а финансира Влада Шведске, дефинисали смо кораке у спровођењу програма подршке ученицима и ученицама у основним школама у Општини Врњачка Бања. Кораци су дефинисани у Акционом плану школа, а договорено је да се са самим програмом крене од 1. марта 2021. године. Током месеца фебруара школе ће преко својих ПП служби идентификовати децу којима је потребна додатна подршка у учењу, а затим ће се расписати конкурс за туторе-вршњаке који ће добити посебну инструктажу пре рада са додељеним дететом коме ће помоћи у савладавању градива, али и бољој социјализацији.
Пројектни тим ће административно и стручно подржати све подактивности и омогућити квалитетно праћење спровођења „Туторинг програма“ у основним школама: „Бане Миленковић“ Ново Село, „Младост“ Врњци и „Бранко Радичевић“ Вранеши, рекла нам је Јелена Настић Стојановић, коаутор „Туторинг програма“ из WEBIN-а.
– Присутни су имали прилику да се упознају са факторима ризика од раног напуштања школовања, као и да изнесу свој став о најизраженијим факторима ризика на територији Општине Врњачка Бања. Говорило се и о изазовима у раду са децом и породицама из маргиналних група.
У практичном делу радионице присутни су имали прилику да се упознају са формом акционог плана а након тога и да приступе изради истог.
Што се тиче самог „Туторинг програма“ нагласићу његов значај у превенцији од раног напуштања школовања, а самим тим и позитиван утицај на социјални, емоционални развој и побољшање академских компетенција ученика.
„Туторинг програм“ истовремено промовише једнаке шансе за све, волонтерски рад у заједници, културу солидарности и толеранције, изјавила је Ана Бурмаз Зоговић, асистенткиња на пројекту.
М.Ст.Ј.