Skip to content

Document Header

ОБУКА-ПРАКСА-ПОСАО ЗА РОМЕ ИЗ ВРЊАЧКЕ БАЊЕ

ОБУКА-ПРАКСА-ПОСАО ЗА РОМЕ ИЗ ВРЊАЧКЕ БАЊЕ published on

Кроз програм „Обука-пракса-посао“  u врњачкој Општини прошла су током 2020. године двадесет и четири припадника ромске популације. У првом делу пројекта организована је   инфосесија, предавања о комуникацијским вештинама, затим двонедељна практична обука, а онда и тромесечна плаћена пракса у фирмама које се баве картонажом и обрадом метала. Програм преко Сталне конференције градова и општина финансира Европска унија. Партнер на пројекту чија је вредност 66.000 евра је Општина Врњачка Бања, а циљ стручно оспособљавање и осамостаљивање ромске популације.

Детаљ са предавања о комуникацијским вештинама

– Пројекат „Иновативна мера Oбука-пракса-посао за Роме из Врњачке Бање“  спровели су Општина Врњачка Бања,  Повереништво Савеза самосталних синдиката за Општину Врњачка Бања и Удружење „Кортекс“. Право на пријаву имали су сви Роми без обзира на старост и социјални статус, али је предност била на страни оних са више образовања и радног искуства, каже Дејан Павловић, координатор Канцеларије за ромска питања и члан пројектног тима. Ово је први пут да се један овакав пројекат реализује у врњачкој Општини и ромска популација је одлично одговорила. После завршене обуке кандидати су стекли основна знања у сектору  картонажа и браварија, наглашава Павловић и додаје да је за одрживост пројекта потребно да се обучени људи запосле и добију плате које ће им омогућити да нормално живе и обезбеде егзистенцију својих породица.                                                  

На жалост, епидемија коронавируса је утицала како на динамику спровођења праксе, тако и на запослење Рома који су прошли стручну обуку иако су послодавци показали  интересовање.

Стефан Маринковић прошао је обуку у фирми „Техно вар“ Ново Село
 

Реч је о добро плаћеним занимањима која су у дефициту са радном снагом. Тако је обуку у фирми „Техно вар“ у Новом Селу прошло осам кандидата. Поред осталих и двадесетпетогодишњи Стефан Маринковић.                                                                                            

– Ово је посао какав се само пожелети може. Обука је била занимљива, рад није био тежак, а плата редовна. Браварски занат је лепо плаћен па се надам да бих једног дана кад стекнем искуство и покупим занатске „цаке“ могао и сам да радим, прича нам младић којег описују као јако вредног и предузимљивог, а о његовој решености да породици (двојици синчића и супрузи) обезбеди пристојне услове за живот, сведочи и грађевински материјал у дворишту. Таман смо почели да радимо кад је све стало због короне. Тренутно сам без посла, али су нам рекли да се јавимо кад корона прође и да ће посла бити, закључује пун наде и са осмехом на лицу обучени бравар из ромског насеља у Грачацу.

Весна Ђорђевић

Овај чланак је објављен уз финансијску подршку Европске уније. За његову садржину искључиво су одговорни спроводници пројекта и нужно не одражава званичан став Европске уније.

Primary Sidebar

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial