Skip to content

Document Header

Одржана акција “Тестирање је у моди. Тестирај се на ХИВ!”

Одржана акција “Тестирање је у моди. Тестирај се на ХИВ!” published on

Под слоганом „Тестирање је у моди“ Асоцијација „Дуга“ у сарадњи са Институтом за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“  спровела је акцију добровољног и поверљивог саветовања и тестирања на HIV у Врњачкој  Бањи, 2. децембра, испред хотела “Звезда”.  duga-1

 Од Александра Прице, председника Управног одбора Асоцијације „Дуга“ у разговору добили смо следеће информације:

Да ли имате податак колико је особа оболело у Србији?

„У Србији је било 3200 оболелих лица, од којих је 1/3 преминула. Тренутно имамо око 2200 особа које су инфициране ХИВ-ом, од тога нажалост негде око 1100 особа не зна свој ХИВ статус. И баш због тога је велика опасност по даљи ток инфекција ХИВ-ом у Србији. То је један од главних разлога што преко целе године радимо уличне акције и саветовања, тестирања. Ове уличне акције су само промоција онога што радимо. Грађани и грађанке Врњачке Бање уколико желе, могу током целе године да се тестирају и у Заводу за јавно здравље у Краљеву, а могу и преко сајта Асоцијације „Дуга“ да сазнају наше контакте и да се информишу о томе када долазимо у В. Бању и када можемо урадити саветовања и тестирање. Уколико је некоме хитно, јер има људи којима је јако битно да у одређеном тренутку сазнају свој ХИВ статус, могу увек да назову Асоцијацију Дуга и да закажу место и време тестирања. Ми смо невладина организација, и немамо радно време. За нас не постоји радни дан- да ли је то субота или недеља, да ли ће неко да се тестира пре подне или или поподне, ми излазимо увек у сусрет.  Особе које желе да се тестирају, могу да бирају и место и време, и саветника, у зависности да ли ће то билити мушкарац или жена.“

Да ли постоје ризичне групе или може да оболи било ко?

„ Не постоје ризичне групе. Оно што знамо је да постоје особе које се ризично понашају, а то је свака особа која је имала незаштићене сексуалне односе било које врсте, и она би требала да уради тест  на ХИВ. Није само тестирање на ХИВ у питању, већ и хепатитис Б, хепатитис Ц, сифилис, хламидија и друге полно преносиве инфекције. Веома често, када радимо ове уличне акције или уопште када радимо са клијентима, имају обичај да кажу „можда је и боље да не знамо“. То просто није тачно! За сваку инфекцију битно је сазнати на време. Данас не кажемо „са ХИВ-ом се живи“, већ кажемо „са ХИВ-ом се стари“, али само уколико се на време сазна ХИВ статус. Добили смо нову терапију за ХИВ, по последњим европским смерницама. Свака терапија за особе које живе са ХИВ-ом у Србији је бесплатна. Свако ко нема здравствену књижицу, на основу дијагнозе ће је и добити. Оно што је такође битно је то што ако оболели  чува своје здравље, чува и здравље других особа које воли, са којима је у контакту. Особа која је на терапији мање је инфективна, и знатно се смањује могућност даљег ширења ХИВ инфекције.

Постоје три начина трансмисије:

  • било којим незаштићеним сексуалним односом;
  • ињектирањем наркотика интравенски или назално, разменом игала, шприцева и сламчице:
  • са мајке на дете у трудноћи.

Свака трудница би после другог месеца трудноће требала да се саветује и тестира. Уколико је трудница ХИВ позитивна,она се порађа на царски рез и не доји дете, и дете је у том случају здраво.

Све услуге Асоцијације „Дуга“ су бесплатне, поверљиве, тестирање је анонимно, тако да ни једна особа која дође у нашу мобилну медицинску јединицу не треба да носи ни личну карту,  ни здравствену књижицу, већ се узима само јединствена шифра клијента.

Данас имамо све млађу популацију која је ХИВ позитивна. Без обзира што је ово време друштвених мрежа, што располажемо мноштвом информација на интернету, процењује се да  негде око 94%  младих користи интернет на разне начине, али ту нису праве информације. Уколико желе заиста да сазнају праву информацију, треба да назову особе које су прошле адекватне тренинге за ово што ја сада причам. На жалост, у последње време број откривених  оболелих у Србији  је старости од 18 – 25. година“duga-2

Др Верица Ђукић, епидемиолог, начелник Центра за превенцију и контролу болести Завода за јавно здравље Краљево  је у разговору истакла:

„ Ове године је 1. децембра по 28 пут у свету обележен Дан борбе против АИДС-а под слоганом „Тестирање је у моди. Тестирај се на ХИВ!“ У оквиру Завода за јавно здравље имамо саветовалиште коме могу да се јаве све особе које сматрају да су имале ризик, сваког радног дана од 7-13 часова и да провере свој статус. Пре самог тестирања обавља се разговор на основу кога се процењује да ли особа има ризике или нема, да препозна своје ризике. Особа долази без докумената, јер постоји загарантована поверљивост. Од 1985. године, када је први пут идентификована ХИВ инфекција у Србији, а у нашем округу 1989. године, у Рашком округу имамо регистровану 51 особу и то из општине Врњачка Бања, Краљева и Рашке. Највећи број ХИВ оболелих и инфицираних налази се у групи од 29-40 година. Највише их је инфицирано сексуалним путем. Постоје особе које живе са ХИВ-ом више од 15 година, а да немају никакву клиничку слику. Када се ХИВ на време открије, циљ је да се те особе што пре јаве лекару да би се увела терапија, и да би се код таквих особа ниво антивируса у крви довео на немерљив ниво, тако да та особа н може да преноси даље. Прошле године на територији града Краљева и у округу,  био је највећи број инфицираних  откривених, од када региструјемо. Осам особа је било позитивно у нашем округу.“

Н.П.

 

Primary Sidebar

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial