Skip to content

Document Header

ОСНОВАНО УДРУЖЕЊЕ ВРЊАЧКИХ ХОТЕЛИЈЕРА

ОСНОВАНО УДРУЖЕЊЕ ВРЊАЧКИХ ХОТЕЛИЈЕРА published on

Циљ Удружења врњачких хотелијера је промоција Врњачке Бање и хотелских капацитета али и Стратегија развоја

Врњачки хотелијери, после низа састанака, на последњем, одржаном 27. октобра у „Соларис Ризорту“, незванично су формирали своје Удружење, чијом регистрацијом и доношењем Статута, почиње званично да постоји као привредни субјект. Циљ Удружења врњачких хотелијера је промоција Врњачке Бање и хотелских капацитета али и Стратегија развоја. Статутом Удружења, биће детерминисана права и обавезе чланова. Реализацију договорених активности успорила је пандемија. Председник Удружења врњачких хотелијера, биће Ђорђе Макуљевић, директор Хотела „Фонтана“, а његов заменик Александар Гвоздић,  директор Хотела „Тонанти“. У председништву Удружења, биће Мина Стаменић, менаџер Хотела „Соларис Ризорт“ и Миодраг Миљковић, руководилац маркетинга Специјалне болнице „Меркур“ и Никица Пантовић, директор сектора туризма у Агенцији „Спа тревел“.

Председник општине Бобан Ђуровић, изјавио је поводом оснивања Удружења да ће први задатак бити Стратегија развоја од 2021. до 2025. године и 2021. до 2030. године, где ћемо са еминентним стручњацима, који су већ радили за Владу Републике Србије, урадити Стратегију и правце будућег развоја туризма.

– Договорићемо принципе и изабрати понуде за најбољу промоцију Врњачке Бање као дестинације и врњачких хотела. Оформићемо тим за промоцију преко друштвених мрежа, а након тога формираћемо фонд у коме ће највише учествовати локална самоуправа, за промоцију преко телевизија и пропагандних материјала, рекао је Ђуровић у изјави медијима.

– Очекујем да ћемо ући у финализацију, после годину и по дана рада и стварања стратегије. Као Удружење, покушаћемо да допремо до највиших институција, као један конгломерат који има озбиљне ресурсе упослених људи који озбиљно учествује кроз бањски туризам у бруто друштвеном производу. Желимо да представимо реално стање и колико је у последњих неколико година уложено у овај вид туризма и да добијемо, надам се, благонаклоност, пре свега председника државе а потом и Владе Републике Србије, не само кроз систем даљег улагања у Врњачку Бању, већ кроз систем подршке и помоћи јер сам сигуран да ћемо имати отежано пословање у наредном периоду због саме пандемије која је највише погодила туризам и саобраћај, изјавио је председник општине Бобан Ђуровић, након састанка Удружења хотелијера Врњачке Бање у „Соларис Ризорту“.

Новоизабрани вршилац дужности председника Удружења хотелијера, Ђорђе Макуљевић сматра да је оснивањем Удружења учињен велики помак у раду.

– Наше Удружење је радило и функционисало али неформално, мој избор је велика обавеза и дужност да оправдам поверење много хотелијера и угоститеља, које ћу од сада представљати испред важних институција ове државе, рекао је Макуљевић у изјави за медије. На састанку хотелијера изнети су неки од актуелних проблема, као што је слаба промоција бањских садржаја, попут „Јапанског врта“ „Лавиринта“, садржаја на Гочу,  Зоолошког врта и верских дестинација у околини Врњачке Бање, али и недостатак лиценцираних туристичких водича. Председник општине, као највећи проблем наводи податак да 40% кадрова у врњачким хотелима чине радници из других места, због чега локална самоуправа остаје без значајниих прихода од пореза на зараде. Он је апропо рекао да нема ништа против запошљавања радника са стране, увек су добродошли али је само исказао већи интерес, да би пре свега образовани кадар који излази из наше школе и нашег факултета, требало да има приоритет, сходно свом образовању. Тиме би порез на зараде остајао у нашој локалној самоуправи, што је четири до пет милиона динара месечно, око 50 милиона динара на годишњем нивоу, који одлазе у друге градове и општине. Ђуровић је рекао да ће лично надгледати да ли се нешто променило у систему пословања хотела, да се већи акценат при запошљавању даје локалном становништву, а да би они који нису из Врњачке Бање, који бораве и живе овде, требало да се пријаве са боравиштем на територији наше Општине што је њихова законска обавеза. Тако би порез на зараде, који је значајни део прихода локалне самоуправе остао у Општини Врњачка Бања и  тим новцем  би се финансирали, нови тргови, паркови, улице, шеталишта, објаснио је Ђуровић.

С. Станојчић

Primary Sidebar

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial