Према последњем попису становништва у Србији из 2011, на територији Општине Врњачка Бања живи 386 Рома. Тренутно стање каже да је овај број нарастао на 410. Већина је у ромском насељу Грачац, око 280. У насељима Руђинци и Врњци још стотинак, а остали у самој Бањи. Поред образовања које је најтамнија тачка ромске стварности, услови становања су један од главних проблема. Управо је инфраструктура водећи проблем у ромском насељу Грачац. И док у Србији још увек има око 600 неформалних насеља у којима људи немају струју, воду и основне услове за живот, овде то није случај, али треба значајно побољшати услове живота. Зато Општина у ово насеље сваке године улаже велика средства, што своја, што пројектна. Међутим, кључ решења је у промени свести – значају образовања и рада, односно запослења.
Инклузија ромске популације на територији врњачке Општине последњих година је интезивирана, а кроз Програм „Обука-пракса-посао“ прошла је и Марина Димић.
– Имам 59 година и срчани сам болесник. Живим са сином који је тежак дијабетичар. Пуно је проблема, али нам је највећи стамбени. Кућа је трошна, без купатила, пуна влаге. Добијамо помоћ редовно, али без сталног прихода нема решења. Зато ми је ова обука значила много. Ни године ни нарушено здравље нису препрека за овај посао јер је лаган и занимљив. Супер нам је било па се надамо новом позиву, каже Марина.
Кроз Програм „Обука-пракса-посао“ прошло је двадесет четворо припадника ромске популације. Поред двонедељне обуке за сектор картонаже и обраде метала, они су добили и тромесечну плаћену праксу. Програм преко Сталне конференције градова и општина финансира Европска унија. Партнер на пројекту чија је вредност 66.000 евра је Општина Врњачка Бања.
Весна Ђорђевић
Овај чланак је објављен уз финансијску подршку Европске уније. За његову садржину искључиво су одговорни спроводиоци пројекта и нужно не одражава званичан став Европске уније.