Проблем бесправне градње постоји уназад неколико деценија, али је посебно ескалирао 90-их година прошлог века, када се услед великог прилива становништва са ратом захваћених подручја и непостојањем планске документације, бележи масовна бесправна градња.
Закон о озакоњењу објеката који је Скупштина Србије усвојила 20. новембра 2015. године, донет је у јавном интересу, како би највећи број незаконито изграђених објеката увео у законске токове по најповољнијим условима, у једноставној и брзој процедури.
“У складу са смерницама Владе Републике Србије и састанка који смо имали у Чачку 18. јануара, Врњачка Бања је знатно убрзала процес нелегално пописаних објеката. Иако су смернице Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре да попис буде завршен до 01. марта, наш је план да то завршимо пре задатог рока, како бисмо могли да кренемо са доношењем решења и завршавањем поступака које је прописало министарство. Морам рећи да смо имали посету представника Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфрастуктуре, како би пропратили рад Општинске управе у попису нелегалних објеката и њихов закључак је да за сада свој посао радимо добро и убрзано, што су и објавили на свом званичном сајту”, наводи Славиша Пауновић, начелник Општинске управе.
Према речима Пауновића, до сада је пописано око 4200 нелегално изграђених објеката, док ће око 3000 објеката, у наредним данима бити пописани од стране пописивача који раде на терену.
С.У