Циклус трибина „Рок и књижевност“ настављен је 9. јула гостовањем Бранимира Локнера и Предрага Јовановића, који су представили своју актуелну књигу „Рокенрол у канџама интернета 2“.
Реч је о наставку књиге „Рокенрол у канџама интернета“ која се појавила пре две године и која је изазвала велико интересовање како публике, тако и људи из света рок музике. У обе књиге Локнер и Јовановић покушавају да расветле евидентан и непорецив утицај интернета и дигиталног доба на функционисање овдашње рокенрол сцене. На почетку свог излагања Бане Локенер је дао неку врсту увода и описао период непосредно пре појаве интернета у овим крајевима и неколико првих година током којих је интернет постао опште доступан. Пеђа Јовановић је са своје стране појаснио концепт књиге која се састоји од интервјуа које је он радио са преко сто саговорника, овдашњих познатих и мање познатих музичара, који су говорили о свом поимању коришћења интернета, сучељавању дигиталног и аналогног начина снимања, значају youtuba и презентацији музичких група путем друштвених мрежа и платформи. Други сегмент књиге су краћи прикази Локнера о сваком од актера књиге који укључују сажет приказ тока њихове каријере, али и одређени критички осврт. Од свих заступљених у обе књиге, Предраг Јовановић је као најпозитивнији пример издвојио Бориса Властелицу из групе Репетитор за коју сматра и да је готово савршено усвојила све погодности које интернет и ново дигитално доба носе, док је Бранимир Локнер издвојио Радомира Михајловића Точка као музичара старије генерације који изузетно успешно и радо користи интернет. Оба госта су дала и своје виђене тренутног стања на овдашњој музичкој сцени у коме су приоритет дали великом броју надолазећих група, за које сматрају да се још увек не зна довољно и које морају и саме да се изборе за свој статус. Такође су и посебно истакли да је концепт обе књиге био такав да су заступљене четири различите генерације музичара од најстаријих попут Бранка Марушића Чутуре и Жике Јелића, који газе осму деценију и дање активно делују, до њихових пуно млађих и једва пунолетних колега. Посебну су подвукли отклон од овдашњег естрадног дела рок сцене, те нагласили да су јако пазили да буду заступљени састави од Косовске Митровице, преко Новог Пазара до Суботице, тачније рок групе из целе Србије. Крај трибине је прошао у представљању њихове издавачке куће Рачунајте на рачунаре која је до сада објавила 12 издања група за које Локнер и Јовановић верују да су свежа крв актуелне рок сцене у Србији.
И поред лоших временских прилика и чињенице да врњачкој Библиотеци ових дана није лако прићи одазив публике је био одличан што је у потпуности заокружило још једно занимљиво и успело вече у салону врњачке Библиотеке.
М.С.
Фотографије: Марина Ђорђевић