Ромкиње су међу најобесправљенијим групама у Европи, јер трпе двоструку искљученост и као жене и као припаднице највеће европске етничке мањине, наводи се у извештају Светске банке.
Мајка петоро деце и бака петоро унучади у 54-ој години добила је другу шансу. Светлана Ђорђевић била је део стручне обуке за рад у картонажи. После плаћене тромесечне праксе, очекује позив за посао.
– Ја сам презадовољна. Од рада зависи напредак, од седења код куће нема користи. Све може да се научи и ништа није тешко ако човек има вољу и жели нешто да уради. Такође, ако му се пружи шанса да ради и стекне. Кад радиш знаш да ће тај новац да помогне теби и твојој деци, прича не без поноса Светлана.
Каже да је задовољна што јој је дата могућност да заради, али и да да добар пример деци.
– Кад чекаш да помоћ стигне низ улицу, то није живот. Захвална сам на свакој врсти помоћи, али је посао најбоље што може да се деси, сматра.
Да је запошљавање један од горућих проблема ромске популације, као шанса да добију адекватну зараду и прехране породицу, став је и званичника врњачке Општине која је партнер на пројекту реализованом током 2020 „Обука-пракса-посао“ који преко Сталне конференције градова и општина финансира Европска унија. Вредност пројекта чији је циљ стручно оспособљавање ромске популације је 66.000 евра.
Весна Ђорђевић
Овај чланак је објављен уз финансијску подршку Европске уније. За његову садржину искључиво су одговорни спроводиоци пројекта и нужно не одражава званичан став Европске уније.