У хотелу „Звезда“ 12. и 13. маја одржано је саветовање на тему „Спорт као фактор културе у сеоској средини“, са посебним нагласком на олимпијске сеоске игре у организацији Савеза за рекреативни спорт Републике Србије.
Ово саветовање одржано је под покровитељством Министарства омладине и спорта Републике Србије. Испред града домаћина, учеснике Саветовања поздравио је Душан Радовић, директор Спортског центра Врњачка Бања који је истакао опредељење наше локалне самоуправе да улаже у изградњу спортске инфраструктуре што пружа добре услове за бављење спортом становништва наше Општине како из градске тако и сеоских средина. Он је познати назив Врњачке Бање као „краљице бањског туризма“ преиначио у „краљица спортског туризма“.
Модератор саветовања био је проф. Др Предраг Гавриловић, председник Савеза за рекреативни спорт Србије који је рекао да је ово саветовање у ствари традиционлани сабор на коме се траже правци будућег деловања. Развој нашег друштва дошао је до нивоа када се спортска активност посматра као спектар здравствених, социјалних, емоциналних и других потреба. После поздравне речи, проф. Гавриловић говорио је на тему: „Спортске активности и потребе сеоске омладине у образовном систему“. Затим је др Бранислав Банић изложио тему „Школа као центар спорта у сеоској средини“, па Милена Максимовић, директор Туристичко-спортског центра Алексинца је говорила о „Сеоском туризму и спорту на селу“; проф. Др Милан Гашовић имао је излагање „Авантуристички спортови и сеоски туризам“, Раде Марковић, виши тренер рвања говорио је о ваљевском искуству активирања спорта на селу и иновацији програма Олимпијских сеоских игара. Веома упечатљиво било је и предавање проф. Др Хаџи Милоша Видаковића на тему „Има ли места за више спорта на селу“?
Тема спорт на селу обрађена у радовима еминентних предавача дотакла се важних питања нашег друштвено-економског развоја: старење нације, одумирање села, питање финансирања спортских активности које зависи од сваке локалне самоуправе понаособ и тсл. Гледано кроз превентиву или неговање здравља и те како је потребно разматрати ово питање, такође са социолошког аспекта, али питање мотивације првенствено наставника физичке културе да у области рекреације раде и дају више остаје нерешено и даље. Све се своди на добру вољу појединаца да се заузимају за развој спорта у својим сеоским срединама.
М.В.