Тунели испод Црквеног брда, у центру Врњачке Бање, који су за време Другог светског рата били седиште немачког Главног штаба за Југоисток, биће адаптирани и отворени за јавност крајем 2019. године.
Туристи ће имати прилике да виде тунел који је дугачак 234 метра. Тунел данас исто изледа као и пре више од 70 година.
Општинско руководство Врњачке Бање одлучило је да тунели буду адаптирани и отворени за јавност. Oви тунели крију веома интересантну причу, непознату већини посетилаца Врњачке Бање.
Копање тунела почело је 1942. године у мају, а радовима је руководио генерал Александер фон Лер, командант немачких трупа на Балкану и у Југоисточној Европи, вођа Десанта на Дрвар и операције “Коњићев скок”, командант шестоаприлског бомбардовања Београда. Тунел је пробијен 1944. године, после годину и по дана, када су се две екипе сусреле у средини Црквеног брда, копајући са две стране истовремено. У тунелу се налази седам просторија. Други започети крак тунела у правцу пијаце са једне, и од виле “Пећ” са друге стране, није био завршен. После ослобођења радови нису настављени и од тада до данас тунел је затворен.
Тунел је повезан са Вилом “Партизанка” (некадашња вила “Туркуловић”) која јепозната по томе што је у њој осмишљена операција “Коњићев скок”, односно Десант на Дрвар, којом је руководио Ото Скорцени.
Милутин Думановић, помоћник председника општине Врњачка Бања, рекао је да је у питању компликовани посао, за који се израђује идејни пројекат, а адаптација тунела требала би да буде завршена до краја 2019. године.
– Нова туристичка атракција биће дугачка 130 метара, обогаћена садржајима из историје овог места. Посетиоци ће тако, након реконструкције, имати прилику да захваљујући изложеним макетама и предметима, јасно сагледају развој бање од римског периода, преко турске и немачке окупације, до данас. У овим изложбеним просторима видеће се бројно оружје, топови, пушке, самострели, оруђа, оклопи, панцири, немачке и партизанске униформе, као и разни предмети пронађени приликом археолошких ископавања – рекао је Думановић.