Овогодишњи Великогоспојински сабор у Грачацу трајао је од 25. до 28. августа и посвећен је Одбојкашком клубу „Грачац“ који је ове године прославио свој јубилеј – седамдесет година постојања.
Великогоспојински дани у Грачацу спој традиције, спорта, културе, фолклора, започели су вожњом мотора 25. августа.
Празник Успења Пресвете Богородице Велика госпојина и слава у Грачацу, 28. август, је обележена је литургијуом у цркви Светог Саве уз присуство великог броја мештана и гостију и сечењем славског колача у дворишту старе школе. Колачар, односно домаћин славе ове године био је Радован Стаменчић, директор ОШ „Бранко Радичевић“, коме је припала част да објави вест да је грачачка школа најстарија школа на територији општине . Дошло се до поузданих података да школа постоји од 1818. године, која се спомиње у списима Вука Стефановића Караџића „општина грачачка финансирала је младеж школе грачачке“. Зграда ове старе школе је реновирана 2015. године и претворена је у музејски простор. На школи је откривена и спомен плоча са датумом оснивања.
У порти цркве Светог Саве постављена је нова мермерна чесма, над којом ће бити изграђен павиљон. Обилазак школе музеја и цркве Светог Саве, која је настала на темењима цркве из 12. века, постали су део туристичке понуде Врњачке Бање. Председник општине Бобан Ђуровић се овом приликом обратио окупљенима и истакао да не само да је центар Врњачке Бање уређен, изграђен, реновирају се и граде хотели, већ општина води рачуна и и најудаљенијој кући на својој територији. Општина Врњачка Бања је тренутно једна од најјачих општина у Србији. Такође, осврнуо се на све што је урађено у Грачацу последњих година истичући да то није било могуће без тимског рада, појединаца, институлија и привредника који су довели до оваквих достигнућа на уређењу села. Општина Врњачка Бања је тренутно једна од најјачих општина у Србији.
Савет Месне заједнице који је организовао Великогоспојински сабор доделио је захвалнице онима који су допринели развоју Грачаца, а председнику општине уручили су икону Светог Аранђела и Св. Луке.
- година одбојкашког клуба
Поводом прославе 70-годишњице клуба мештани Грачаца организовали су Свечану академију на којој је приказан филм о историјату одбојкашког клуба, који је један од најстаријих спортских удружења у врњачкој општини. Клуб је основан 1948. године, а прву лопту, и то половну обезбедили су чланови прве генерације одбојкаша, Драган Јовановић и Душан Чкребо. По речима чувеног грачачког одбојкаша, Душана Чкреба, прва мрежа коју је клуб имао била је направљена ручно, исплела ју је мајка једног играча, а мрежа је била постављена између два стабла јасена. Највећи успех клуб је постигао 1976. године када се пласирао у Српску лигу група Запад. Из овог клуба поникли су неки од великих имена одбојке, а међу њима свакако се највише истиче Срећко Лисинац, који је 2013. године проглашен за најбољег средњег блокера у Европи.
Председник општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић овом приликом обратио се својим суграђанима: „Драго ми је да се добре ствари, а ово је нешто што је добро у овом селу, не заборавља. Грачац има богату историју клуба, историју цркве, као и богату историју самог села. Грачац треба да се поноси што у њему постоје људи ,ентузијасти, који дају себе, а да при том не траже ништа, да би опстали спортски клубови, КУД, Црквени одбор, да би црква била лепша, да би село било лепше. Данас је мало таквих људи, и ја изузетно ценим и поштујем те људе, и овом приликом желим да им се захвалим.“
Председник Одбојкашког клуба „Грачац“ рекао је да је седамдесед година у раду једног клуба заиста велики успех и леп јубилеј, и пожелео велике успехе у даљем раду. Управа клуба је некадашње играче наградила захвалницама и симболичним поклонима.
Одбојкаши „Грачаца“ су прослави јубилеја клуба допринели и својом победом над „Антеном“ из Крушевца, резултатом 3:0, у одличној игри у Првом колу Купа Србије.
Такмичење у припреми ловачког гулаша
Ловачка секција „Грачац“ први пут на Госпојинском сабору огранизовала је такмичење у кувању ловачког гулаша. По речима Драгана Максића, председника Ловачке секције „Грачац“ услов за такмичење у припреми гулаша, било је само да буде месо дивљачи, а победника је прогласио стручни жири. Треће место заузела је екипа МЗ Грачац, друго место освојила је Ловачка секција „Подунавци“ Лешево, а најбољи гулаш припремили су чланови Удружења пријатеља природе и дивљачи „Срна Главица“. Победничка екипа направила је гулаш од срнетине, а са присутнима су поделили део начина припреме овог ловачког специјелитета.
Смотра шљивовице „Грачачка капљица 2018“
„Грачачка капљица 2018“ је смотра шљивове ракије, која се по трећи пут организовала у оквиру Великогоспојинског сабора у Грачацу.
Државна комисија за оцену квалитета ракије имала је задатак да оцени 85 ракија из читаве Србије, од чега је 45 узорака са територије општине Врњачка Бања ,а најстарији узорак ракије датира из 1962. године. Произвођачи ракије дошли су из читаве Србије -Баљевца, Рашке, Крагујевца, Бајине Баште, Кнића, Чачка, Горње Трепче…
Комисија која оцењује квалитет ракије састављена је од четири члана . Један од њих је проф. др Бранко Поповић са Института за воћарство, Чачак, који је овом приликом рекао: „У нашој земљи ракије се оцењују по једном специјалном систему који се зове Букс Брауонов систем за оцењивање ракије, који подразумева оцењивање пет параметара квалитета сваке ракије- боја, бистрина, типичност, мирис, укус. Оцењивање почиње од најслабије па креће до најјаче ракије.
У оквиру смотре, организована су научна предавања која су одржана у просторијама школе, у Горњем Грачацу. Предавања су одржали проф.др Светомир Милојевић и дипл.инг.Велимир Митровић.
„Предавања о начину бербе шљива и правилном одржавању – „Очување аутохнотих сорти шљиве, начин њиховог размножавања, садње, одржавања, савремен начин узгоја“ одржали су професори, доктори наука, чија је научна облкаст прерада воћа,процес ферментације, дестилације, до сазревања и добијања квалитетне воћне ракије“ – изјавио је Бобан С. Ђуровић, мастер. инж. технолог и председник Удружења „Грачачка капљица“ . Прво место освојила је ракија из Отрока, произвођач Милутин Веселиновић , друго- ракија из Горње Трепче, а треће место ракија из Сочанице (КиМ).
Покровитељи „Грачаке капљице“ су Општина Врњачка Бања, Канцеларија за пољопривреду и рурални развоја, МЗ Грачац, Казанџијска радња „Петко“ из Бруса, Винарија „Грабак“, „Етно Цветковић“ Модрица.
Добровољно давање крви Грачац
Акција добровољног давања крви у Грачацу одржана је 27. августа у просторијама Основне школе „Бранко Радичевић“ која се у оквиру Великогоспојинског сабора у Грачацу организује већ седам година. Акцији се одазвало 40 добровољних даваоца крви из Грачаца, Отрока, Трстеника, Врњачке Бање, Краљева. Организатори ове акције су Општински одбор Црвеног крста Врњачке Бање, Месни одбор Црвеног крста Грачац и Службе за трансфузију крви Опште болнице „Студеница“ Краљево.
Великогоспојински сабор завршен је наступом КУД „Свети Сава“ из Грачаца.