Велика површина Винарије „Грабак“ живописан је комплекс базена, поточића, мостова, видиковаца, платоа и бујног зеленила. Уграђени природни материјали утапају се у постојећи простор прерастајући у феномен изузетне естетске и амбијенталне вредности који је раније био изложен девастацији. Стичемо утисак да је „Грабак“ употпунио туристичку понуду Врњачке Бање уз коришћење природних ресурса на уравнотежен начин. Јединствени природни, неговани и култивисани амбијент краси преко хиљаду стабала као и богата оаза цвећа.
У време одржавања Врњачког карневала отворена је прва Винарија у нашој Општини, „Грабак“ која се, како сазнајемо од власника, Милоша Јовановића (1961), налази у истоименој катастарској општини у Врњачкој Бањи. Међутим, цео комплекс који ћемо описати у наредним редовима, носи име по малом простору грабове шуме која је сачувана аутентично. Поред квалитетног вина, посетиоци овог комплекса моћи ће да уживају купајући се у новим базенима и рекреирајући се на неколико спортских терена: за кошарку, одбојку на песку и тениском терену. Власник је угостио званичнике Карневала који су представљали своје групе – из Италије, Словније, Хрватске, Македоније и др. тако да је нова туристичка понуда представљена великом броју страних гостију.
– Велика ми је жеља да једног дана производим врхунско вино с приступачним ценама, како би прави љубитељи вина могли да уживају у његовом квалитету. Управо смо радили на добијању дозволе за флаширање вина, добили смо је од Министрства пољопривреде, и наша вина ће се ускоро наћи у врњачким ресторанима пред нашим гостима. Врњачка Бања је некад била окружена виноградима и имала је велики број домаћина који су правили добра вина која су се пила у бањским ресторанима. Временом су виногради запуштани и практично се престало са овом производњом. Ми сада покушавамо, а надам се да ћемо и успети да вратимо ову традицију производње вина и да Врњачку Бању вратимо на винску карту Србије.
Да би се то и десило уложено је много труда, рада, ентузијазма, креативне енергије и један запуштени простор обрасао шибљем и разним растињем приведен је намени. У делу где су сада виногради некада је био стари засад винограда од кога се правило квалитетно вино и о коме мештани и данас причају. Надамо се да ћемо да достигнемо тај квалитет, чак и да га превазиђемо користећи зњање стечено од врхунских италијанских стручњака енолога и технолога вина и на основу искуста стеченог радећи више од 20 година у Тоскани најпознатијем виногорју Италије. Потрудићемо се да осим кавалитета вина пренесемо дух Тоскане у овај део Србије и да поред доброг вина наш гост у комплексу винарије „Грабак“ осим дегустације квалитетног вина ужива у свему ономе што пружа наш комплекс, а то је удобан и комфоран смештај, релаксација у базенима и разним спорским теренима уз опуштање у дебелој хладовини грабове и храстове шуме која окружује наш комплекс, рекао нам је Милош Јовановић.
Шта рећи још, овај драгуљ треба видети, тешко је то дочарати. Једноставно пред вашим очима се распукне лепо уређен простор који одише миром и тишином у пажљиво очуваној и негованој природи. Сама локација је веома интересантна и налази се у делу где до сада није било угоститељских објеката.
Марина Станковић Јанковић и Мила Васојевић