НОВ АУТОРСКИ ФИЛМ МИЛАНА НИКОДИЈЕВИЋА

Аутор:Срећко Станојчић

СВЕТСКА ПРЕМИЈЕРА „ЗИМЕ ЈЕДНОГ ПРОЛЕЋА“ У БЕОГРАДУ

Светска премијера документарног филма „Зима једног пролећа“ Милана Никодијевића, догодила се  29. новембра у Дому омладине у Београду. Документарац је приказан у оквиру програма „Специјалне пројекције“ 28. Фестивала ауторског филма који се одржава од 5. новембра до 5. децембра у Београду.

„Зима једног пролећа“ је прича о познатој фотографији мртвог Јана Палаха и њеном аутору Предрагу Пеги Поповићу, о цензури и аутоцензури у турбулентном времену Прашког пролећа и војне интервенције СССР 1968. у тадашњој Чехословачкој. Своје виђење ових догађаја, са дистанцом од педесет година, дају филмски аутори који су у то време студирали на ФАМУ у Прагу. Ови припадници такозване „чешке школе“ изнедрили су неке од најзначајнијих филмова некадашње Југославије. Аутор филма Милан Никодијевић је на затвореној пројекцији за своје пријатеље, пред премијеру филма у Београду рекао да симболичан наслов филма говори о томе како се једно пролеће социјализма претворило у праву руску зиму на прелазу из 68-е у 69-у годину.

Обраћање аутора филма публици на 28. Фестивалу ауторског филма у Београду
Обраћање аутора филма публици на 28. Фестивалу ауторског филма у Београду

-Људи са простора бивше Југославије који су у то време студирали у Прагу, на чувеној прашкој ФАМУ академији интезивно су учествовали у томе и то је поента филма, а непосредни повод јесте фотографија коју је тадашњи студент камере Предрага Пега Поповић направио као једини у свету, фотографија Јана Палаха у мртвачници која је отишла у свет. У том смислу се филм креће, од тога колико је нешто што је значајно за човечанство било безначајно за људе који су живели у том тренутку у Чешкој, који ни дан данас не признају и не инсистирају на том чешком пролећу. О томе говори овај филм, као и о цензури и аутоцензури, зато што је Предраг Пега Поповић, кад му је фотографија објављена у „Пари Мач“-у, коју је цео свет видео, захтевао да она буде непотписана јер је имао један страх од тога шта ће му се десити ако то провале, прича Никодијевић о садржају филма.

Мени се овај филм десио као добра прича у наставку онога што сам пре тога радио уназад десет до петнаест година, о неколико значајних документараца, о два најзначајнија периода у југословенској кинематографији, то јест о „Црном таласу“ и о „Чешкој школи“. Филм је сниман две и по године на локацијама у Србији, Хрватској, Републици Српској и Чешкој, направили смо праву причу у визуелном смислу, да људи који баш и не познају ову тематику могу да схвате о чему се ради, рекао је Никодијевић о свом документарном филму и мотивима његовог стварања.

Милан Никодијевић рођен је 1956. године у Крагујевцу. Дипломирао је на Факултету драмских уметности у Београду, на Групи за филмску и телевизијску продукцију. Ради у медијима од 1978. године. Објављивао је у готово свим дневним и недељним листовима, и књижевној периодици СФРЈ, СРЈ, СЦГ и Србије. На телевизијским и радио-станицама реализовао је многе серијале посвећене филму и уметности. Био је дугогодишњи је директор и главни уредник Радио-телевизије Врњачка Бања. Аутор је књига „Забрањени без забране“, „Сценарија писана левом или десном руком“, „Слике душе“, „Од фајронта до свитања“.

Редитељ, сценариста и продуцент документарних филмова „Забрањени без забране“ и „Мица и околне приче“, документарне тв серије „Забрањени без забране“ и три циклуса телевизијских емисија „Слике душе“.

Добитник је Награде за радио-емисију године у Србији (Оток голе истине), Награде критике за најбољу радијску репортажу (Дан када је сахрањен бог), Награде за најбољи интервју (Мића Поповић, вођа и жирафе), Награде Књижевног клуба Краљево за најбољи рукопис (Од фајронта до свитања). Био је директор  Фестивала филмског сценарија у Врњачкој Бањи и уредник фестивалске едиције „Симпозион“. На Академији уметности у Новом Саду, Департман драмских уметности, на Катедри за аудио-визуелне медије, смер Продукција биран је у звање доцента 2007. а у звање ванредног професора 2012. године. Данас је редовни професор на Академији уметности Универзитета у Новом Саду.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ