У складу са одредбама Закона о планском систему Републике Србије, општина Врњачка Бања приступила је изради Плана развоја за период 2023- 2030. године. План развоја општине је дугорочни документ развојног планирања, и као такав, у складу са Законом о планском систему, представља плански документ најширег обухвата и највишег значаја за одрживи развој једне општине. Процес израде овог документа спроводи Координациони тим, састављен од представника локалне самоуправе, уз учешће радних тематских група које су формиране за три целине: локални економски развој, друштвени развој и урбани развој и заштита животне средине.
У скупштинској сали 30. новембра одржан је први састанак Партнерског форума са циљем свеобухватног сагледавања тренутне ситуације, дефинисања приоритета развоја општине али и омогућавања што ширег укључивања заинтересованих страна и јавности у процес израде Плана развоја. Састанку су присуствовали представници локалне заједнице односно привреде, јавних институција и цивилног сектора док је председник општине Бобан Ђуровић ближе објаснио колико је битна израда једног оваквог документа истичући такође важност дефинисања приоритета развоја општине.
– Радимо један од најбитнијих стратешких докумената општине, процес израде Плана развоја је транспарентан и јаван, и подразумева партиципацију свих представника локалне заједнице како бисмо сви заједно сагледали тренутну ситуацију и дефинисали приоритете развоја наше општине. Хтели смо да чујемо предлоге које ћемо имплементирати у План развоја а све са циљем што квалитетнијег правца у ком ћемо ићи до 2030. године. Стасали смо у категорију општина која изискује овакав један плански документ а како не би дошло до тога да се погрешним политикама у погрешан правац и смер одведе развој нашег места, истакао је председник општине Бобан Ђуровић.
На састанку је представљен процес израде и резултати досадашњег рада а израда Плана развоја Врњачке Бање за период од 2023. до 2030. године спроводи се у оквиру Програма ЕУ Exchange 6, уз подршку Сталне конференције градова и општина (СКГО), која има улогу имплементационог партнера а читав пројекат финансира Европска унија.