Сви капитални пројекти који се спроводе у оквиру локалне самоуправе на нивоу Републике Србије раде се у складу са Уредбом о капиталним пројектима коју је донела Влада, а која предлаже тачну процедуру како треба планирати и предлагати овакве пројекте. Увођење у систем процеса планирања и буџетирања капиталних пројеката била је тема радног састанка који је Комисија за капиталне инвестиције Општине Врњачка Бања организовала са представницима јавних предузећа и установа у Скупштинској сали 4. децембра.
– Нема стихијског убацивања капиталних пројеката у буџет за текућу или наредну годину и зато нам је циљ да утврдимо тачну процедуру – како треба планирати и предлагати капиталне пројекте, унапред односно на време. Такође бих позвао јавна предузећа и установе да се интензивније укључе са предлозима нових пројеката који ће допринети развоју општине Врњачка Бања, каже председник Комисије за капиталне инвестиције, Душан Стевановић, који је водио састанак.
Конкретне инструкције о попуњавању пројектних формулара, методологији и алатима, односно кандидовању капиталних пројеката за буџет за 2025. присутнима је дала Милијана Здравковић Михајлов, представница Сталне конференције градова и општина, која Општини Врњачка Бања у овом процесу пружа стручну подршку у оквиру Програма Exchange 6.
Планирање капиталних пројеката базирано је на Закону о планском систему, односно на документима јавних политика, а све локалне самоуправе у обавези су да израде план за наредних седам година. Општина Врњачка Бања је План развоја усвојила недавно и он ће бити полазиште за кандидовање будућих пројеката.