Амбасада Јапана у Београду организовала је у хотелу „Метропол” свечани пријем поводом рођендана цара Јапана Нарухито Хирономија, који је 23, фебруара напунио 64. године, а овај датум обележава се и како државни празник у тој земљи. Многобројне званице дочекао је Имамура Акира, амбасадор Јапана у Србији. Он је подсетио да пријатељство између наше две земље датира из 1882. године када су цар Меиђи и краљ Милан Обреновић разменом депеша успоставили први званични контакт.
Прослави коју је организовала амбасада Јапана у српској престоници присуствовали су министри Владе Србије, припадници дипломатског кора, високи војни званичници, представници културног живота. Општину Врњачка Бања представљали су председник Бобан Ђуровић и Организациони одбор Пројекта „Дани јапанске културе у Врњачкој Бањи“ на челу са Миомиром Михајловићем.
– Сарадња Врњачке Бање и јапанске амбасаде датира из 2004. године. Са претходним амбасадором гајимо блиске, пријатељске, личне односе, па смо желели да интезивирамо односе и са амбасадором који је прошлог пролећа ступио на дужност у Београду. Идеја је била да ти односи не буду протоколарни, већ смо одмах припремили Пројекат „Дани јапанске културе у Врњачкој Бањи“. Програм је реализован у септембру и имао је одличан одјек уз образложење да нигде нису до те мере уважени, а да при том није било њихових великих улагања. То задовољство резултирало је и позивом на свечани пријем поводом рођендана цара, објашњава Миомир Михајловић, представник Кластера туристичке привреде, историјат сарадње.
У разговорима са амбасадором већ су постављени оквири даље сарадње – договорени су „Дани Јапана“ и за ову годину уз максималну помоћ амбасаде у виду донација, улога посредника између привреде у Јапану и наших званичника (амбасадор управо прави привредни јапански клуб у Београду), а такође је позвао представнике Врњачке Бање на EXPO Осака 2025., да као његови званични гости добију простор за промоцију на овом међународном скупу.
– Јапан је привредни гигант који је у G7 најразвијенијих земаља света, јако утицајна земља у дипломатском смислу, а ми желимо да контакт са амбасадором искористимо првенствено у том привредном смислу. Темељ за сваку врсту сарадње јесте култура јер је за јапанце тај културни аспект платформа за упознавање и сваку даљу сарадњу два народа. објашњава Михајловић уз напомену да ради на проширењу програма „Дани Јапана“ с тим што ће допуна доћи са јапанске стране у виду концерта, представе или сличних захтевнијих садржаја.
Бројни су пројекти и инвестиције јапанске владе у Србији у областима као што су заштита животне средине, чиста енергија, управљање отпадом, здравство, дигитална трансформација. У Врњачкој Бањи Јапан је донирао средства за изградњу Јапанског врта, набавку смећара, радове на основној школи „Попински борци“, а само дан након ове свечаности, у Палати Србије је потписани су донаторски уговори са шест локалних самоуправа вредни 314.000 евра, међу којима је и онај са Предшколском установом „Радост“ у Врњачкој Бањи.