На основу Меморандума о сарадњи који је потписан 28. фебруара у Хотелу „Емилиа“, Туристичка организација Врњачка Бања и CeSID реализоваће пројекат „Разумети грађане: подаци у служби локалне заједнице“. Циљ овог пројекта је да се коришћењем података и истраживања унапреди туристичка, културна и еколошка понуда Врњачке Бање. И то у складу са приоритетима грађана и гостију, уз уважавање специфичности дестинације, њених становника и гостију, али и изазовима са којима се суочава.
Пројекат: „Разумети грађане: подаци у служби локалне заједнице“ спроводи Центар за слободне изборе и демократију (CeSID). Иницијатива је део Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReLOaD2) који финансира Европска унија (EU), а спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP).
Потписници Меморандума су директор ТО Врњачка Бања, Иван Трифуновић и извршни директор CeSID-а, Бојан Клачар.
– Потписивање Меморандума о сарадњи епилог је претходних активности које су Општина Врњачка Бања, UNDP, Туристичка организација и CeSID спровели у претходна три месеца. Изузетно нам је важно да добијемо једну јасну слику онога шта гости желе да добију у Врњачкој Бањи. Које су замерке, а који бенефити које они виде, да бисмо, кроз један научни приступ знали у ком правцу треба да идемо даље. Уз логистичку подршку CeSID-а и апликацију коју ћемо добити, имаћемо јасне показатеље слабости и предности свих аспеката туризма. На основу тога моћи ћемо да дефинишемо будуће активности, односно да видимо шта је то што треба унапредити или променити како би испратили потребе савремених и домаћих и страних туриста, рекао је Иван Трифуновић.
Идеја CeSID-а је била да, кроз коришћење података, да допринос унапређењу туристичке понуде у Врњачкој Бањи и са тим циљем су урађена два велика истраживања. Једно истраживање је било на репрезентативном узорку са грађанима Врњачке Бање, док је друго било на узорку гостију.
– Оно што је главни налаз оба истраживања је да је перцепција развоја и перцепција стања у Врњачкој Бањи веома добра, да људи углавном препознају напредак када је реч о туристичкој понуди, да су велика очекивања да се такви трендови и наставе и да се о стварима које су виђене као критичне поведе рачуна, посебно у урбанизму, као и да се настави са додатним улагањима у базичну инфраструктуру. На основу истраживања на нивоу Србије, Врњачка Бања je у горњем дому када је реч о задовољству грађана њиховим животом и животом њихових породица и стањем у самом месту. Људи препознају да се ствари мењају. Мишљења су да се у Врњачкој Бањи живи боље него у другим општинама и срединама које су сличне или исте величине као Врњачка Бања. Циљ сарадње са Туристичком организацијом Врњачка Бања и локалном заједницом везан је за то да CeSID покуша радећи истраживања и анализе, да те податке Туристичкој организацији, да давањем одређених инпута и алата допринесе унапређењу њених услуга. Циљ нам је и да направимо апликацију где бисмо увезали туристичке раднике из Врњачке Бање и да све то остане Туристичкој организацији и локалној заједници на коришћење и у односу на њихове планове и стратегије извуку најбоље што могу из тих података, рекао је Бојан Клачар.