Туризам зависи од људи, од њиховог става и задовољства, односно од љубазности и квалитета њиховог рада. Зато је развој, обука и образовање кадрова у туризму од изузетне важности за одржавање конкурентности у туристичкој индустрији. Едукација кадрова запослених у туризму дугогодишња је пракса коју спроводи Самостални синдикат угоститељства и туризма Србије. Овај пут, едукација за куваре и собарице организована је од 23. до 26. фебруара у врњачком Хотелу „Лидер С“.
– Самостални синдикат угоститељства и туризма Србије основао је Удружење за очување, унапређење и развој угоститељства и туризма. Једна од делатности Удружења је управо едукација кадрова. Ова едукација подразумева да запослени на одређеним позицијама попут кувара, конобара, бармена, собарица и слично, који немају те квалификације, односно немају званично образовање, практична знања стечена радом и допуњена оваквом едукацијом могу сада и да озваниче, рекао нам је председник Самосталног синдиката, Драган Цветковић који је лично испратио обуку у „Лидер С“-у.
Како би едукацију кадрова вршили образовани људи из струке Министарство просвете склопило је уговор са 22 стручне школе у Србији, а едукатори су били наставници Угоститељско-туристичке школе из Врњачке Бање. По речима Драгана Цветковића, ово је сасвим сигурно једна од најбољих школа овог профила у Србији, али и на Балкану.
– Циљ рада је да укажемо на значај иновација у савременом угоститељству. Савремени трендови у гастрономији теже да истакну природни укус, састав, текстуру и структуру животних намирница. Да би ресторан данас опстао на тржишту неопходно је стално праћење модерних токова, прича нам едукатор Биљана Кљајић, наставник куварства у УТШ. Уз помоћ течног азота и хелијума настаје магија у модерној кухињи, а она представља велики корак за гастрономију. Кавијар од цвекле само је један од примера молекуларне кухиње која је велики тренд у свету, а која мора да заживи и код нас. Дакле, добар кувар данас мора да познаје и физику и хемију. Поред тога бавили смо се и увођењем интегралних житарица у пекарске производе, вегетеријанском и органском храном, припремањем посластица за дијабетичаре и особе на редукованој исхрани. Такође, презентовање хране на иновативан начин је подједнако битно: колорит, сведен изглед, доза екстраваганције и све на тањиру мора бити јестиво, наглашава Биљана уз напомену да је сарадња са полазницима из Београда и Новог Сада изузетна и да обуку види као квалитетну размену идеја.
Према Статуту, високоспецијализоване обуке које доприносе подизању квалитета угоститељских услуга јесу свакодни посао Синдиката. Међутим, епидемија корона вируса и актуелне мере Владе Републике Србије и Кризног штаба, у великој мери су утицали и на овај сегмент. Значајно је редукован број профила са уобичајених десетак на само два, а број полазника сведен на петоро по групи. У Самосталном синдикату угоститељства и туризма Србије надају се развоју ситуације која ће омогућити већем броју кандидата да дођу до сертификата као својеврсне препоруке у потрази за послом у струци.