Састанак хотелијера Врњачке Бање

Аутор:Марина Ст. Јанковић

У Хотелу „Тонанти“, 5. марта одржан је састанак Удружења врњачких хотелијера. Према речима Ђорђа Макуљевића, вршиоца дужности председника Удружења, радна група је направила Статут и поднела Агенцији за привредне регистре регистрациону пријаву за Кластер туристичке привреде Врњачка Бања.

– Имали смо задатак од председника општине који је идејни творац овог скупа да направимо Статут, да направимо радна тела Удружења. Ми смо то и урадили. Следећи корак нам је званична оснивачка Скупштина, рекао је Макуљевић.

Председник општине, Ђуровић, који је председавао састанком упознао је присутне са дневним редом који је обухватио анализу досадашњег стања туризма у Врњачкој Бањи, планове за ову годину који се тичу сарадње са Министарством привреде и Владом РС, подршке и помоћи хотелској индустрији Врњачке Бање и бањских места и договор око наступа уочи предстојеће сезоне, као Кластер, симбиоза свих чланова.

Бобан Ђуровић

– Направили смо анализу досадашњег стања и пословања хотелске индустрије у Врњачкој Бањи. Осврнули смо се на период од два-три месеца уназад, да направимо једну статистику која сигурно није иста као и сама промоција Врњачке Бање. Утврдили смо да је попуњеност капацитета у претходном периоду била до 30% што је изузетно мало и недовољно за нормално функционисање хотелске индустрије. Наравно, по свим показатељима, ми смо први у Србији по посећености, али уколико узмемо објективан број људи који је гостовао и попуњеност, схватићемо да је то недовољно за пословање наших хотелијера. С друге стране, правили смо план и програм данас, да пре свега превазиђемо кризу која је настала, уз подршку Владе Републике Србије као и остали субјекти ван бањских хотела, пре свега мислим на градске хотеле који су добили подршку и у прошлој години а и у овој години, по смештајној јединици и по кревету који је изостављен за бањска лечилишта и бањска места, као и за планинска места. Очекујемо да ће допис који ће стићи од Кластер удружења хотелијера Врњачке Бање до мог кабинета, бити упућен према премијерки и према министру финансија са захтевом и молбом за један састанак где бисмо показали и указали на чињенично стање које је управо такво да је потребна подршка и управо овим гигантима у области хотелијерства, све са циљем да сачувају радна места и да сачувају своју одрживост и своје пословање.

Такође, радили смо и саслушали све учеснике у дискусији за програм будући који нас очекује, који треба помирити с једне стране са ситуацијом која је тренутно присутна како у Врњачкој Бањи, тако у Србији, Европи и свету са потребама и начином наступа нашим на тржишту где желимо да промовишемо Врњачку Бању у пуном сјају и капацитету, као што смо радили годинама уназад. Општи закључак је да треба да идемо са умереном, тихом кампањом која ће Бању поставити као место које ће бити видљиво и уочљиво са свим предностима и могућностима које даје свим великим градовима Србије, да се иде ка одабиру генералног медијског спонзора, генералног портала који би заступао Врњачку Бању и наравно, одређеног радија који би такође вршио промоцију Врњачке Бање. Оно што је закључак јесте да ћемо ићи са кампањом туристичка дестинација као безбедна оаза за уживање, мир, одмор и боравак гостију, са почетком од 1. априла када званично очекујемо почетак сезоне, са тенденцијом да са тим активностима наставимо све до краја септембра месеца и да се прилагођавамо у складу са епидемиолошком ситуацијом која ће у том тренутку бити.

Одређени чланови Кластера добили су одређена задужења и за 10 до 15 дана имаћемо поново састанак када ћемо, пре свега, усвојити Статут са изменама и допунама ако их буде било. По том Статуту ћемо изабрати ново руководство Удружења, а до тада ћемо имати састанак са премијерком Владе РС са молбом за подршку и овог сектора у склопу свих хотела на нивоу Србије и од тог момента ћемо прогласити почетак кампање за предстојећу сезону у Врњачкој Бањи.

Поред тога, донели смо закључак и да разматрамо о могућностима и оправданостима за померање одређених датума битних и кључних манифестација из области туризма, културе и забаве, да покушамо да нађемо термин који ће бити усаглашен са организаторима тих манифестација, почев од Карневала, Лавфеста, Фестивала филмског сценарија и многих других које имамо током лета и можда да тај део догађаја припремимо за почетак сезоне или евентуално пред крај лета, да бисмо на неки начин анимирали број гостију више у оним тренуцима када их имамо мање. Сматрамо да током јула и августа, са или без ових манифестација имамо довољан број гостију који попуњава све капацитете у Врњачкој Бањи, а да је период од септембра и евентуално, маја или јуна, када је неопходно стимулативним поступцима и увођењем управо другог датума одређеним манифестацијама попунити те капацитете да бисмо могли да радимо у једној равној линији. Видели смо и како изгледају дани за време празника који су били иза нас, када је Врњачка Бања била апсолутно попуњена. Наша идеја јесте да треба да имамо равномерну попуњеност да би из тога могли да се извуку бенефит, да гости заузимају капацитете и користе услуге Врњачке Бање, а не да у једном тренутку имамо у датих два-три месеца препуну сезону, а да онда у осталим месецима једва опстајемо и једва функционишемо, изјавио је Бобан Ђуровић, председник општине, након састанка.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ