Учесници тренинга

У Хотелу „Лидер С“ одржан тренинг

Аутор:Марина Ст. Јанковић

„ГЛОБАЛНО ГРАЂАНСТВО ЗА ЉУДСКА ПРАВА“

Пројекат „Глобално грађанство за људска права“ започет је у новембру 2019. године. Традиционално, тренинг је реализован у организацији НВО „Iuventa“, у Хотелу „Лидер С“ у којем су учесници и били смештени, од 22. до 30. априла. Овај тренинг окупио је представнике из шест партнерских организација из шест земаља: Италије, Турске, Мађарске, Индонезије, Индије и Србије. Представници из Индије, због актуелне ситуације, у задњем моменту отказали су долазак.

– Није било лако организовати овај тренинг, с обзиром на пандемију, али ми смо испоштовали све прописане мере, сви учесници су непосредно пре доласка у Србију били су негативни на PSR тесту, као и при повратку у своје земље. Управо због пандемије, овај тренинг окупио је само 15 учесника.

Током тренинга учесници су упознати са Декларацијом о људским правима, са институцијама које се баве заштитом људских права. Дискутовало се о стању људских права у земљама из којих учесници долазе и колико је пандемија генерално утицала на стање људских права у свету. Будући да је један од циљева пројекта креирање нових алата који се могу користити за едукацију о људским правима, током тренинга учесници су радили на развоју и тестирању тих алата. На крају тренинга изашли смо са пет нових друштвених игара, односно алата за рад на тему људских права. У наредном периоду свака партнерска организација реализоваће низ локалних радионица где ће тестирати и радити на унапређењу новокреираних алата.

Главни циљ овог пројекта је изградња капацитета партнерских организација за коришћење образовања о људским правима на локалној разини и стварање нових алата за промоцију људских права и међуверског дијалога. Конзорцијум овог пројекта види образовање за људска права као ефикасну стратегију за спречавање злоупотреба људских права. Од кључне је важности омогућити младим људима, посебно омладинским радницима, да уче о образовању за људска права и створити нове алате и методе који промовишу различите позитивне и ефикасне приступе образовању за људска права. Верујемо да ће стварање нових алата и игара и откривање различитих механизама, структура и политика за промоцију људских права и образовања за људска права сигурно повећати разумевање учесника о заједничким напорима предузетим у овој области. Пројекат се састоји од низа активности: активности мобилности, локалних активности за јачање капацитета, креирања нових алата за образовање о људским правима, креирања Приручника за образовање о људским правима, креирање шест кратких едукативних видеа, израде календара с важним датумима везаним за људска права, локалних конференција, завршне конференције и низа других, рекла нам је Дијана Пушкар, председник НВО „Iuventa“.

Пројекат је подржан од стране Европске комисије у оквиру Ерасмус+ програма, а у питању је КА2 (Кључна акција2) – изградња капацитета. Завршна међународна конференција овог пројекта планирана је крајем ове или почетком наредне године, у Врњачкој Бањи.

Један број учесника по први пут је у Србији и у Врњачкој Бањи. Апсолутно сви су очарани лепотом Бање, гостољубивошћу, пријемом у Хотелу „Лидер С“. Интересантно је да су Индонежанка Исми и њен земљак Сабар одушевљени са кулинарским специјалитетима и да су инсистирали да се упознају са главном куварицом како би јој се лично захвалили на укусним јелима која је припремала.

И сви до једног пожелели су да поново дођу у Врњачку Бању.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ