ЈАЧАЊЕ ЗДРАВСТВЕНОГ СИСТЕМА И ЈАВНОГ ЗДРАВЉА
Четрнаести конгрес Националне асоцијације удружења здравствених радника Србије са међународним учешћем који се од 20. до 24. октобра одржава у Хотелу „Бреза“ у Врњачкој Бањи, отворио је државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек. Конгрес представља још један допринос континуираној едукацији, унапређењу знања здравствених радника кроз пленарна предавања, округли сто, стручна саопштења и постер презентације.
Учеснике Конгреса поздравили су Небојша Вацић, председник НАУЗРС, проф. др Слободан Милисављевић, директор УКЦ Крагујевац и Зоран Илић, председник Синдиката Независност.
Циљ Конгреса је да се умрежавањем учесника у атмосфери која стимулише колегијалност презентују актуелне теме, трендови и иновације у раду свих здравствених радника укључених у обезбеђивање здравствене неге, а самим тим и у унапређење укупног здравственог стања целокупне популације Републике Србије.
Почасни гости Конгреса били су: др Мирсад Ђерлек, државни секретар Министарства здравља, проф. др Слободан Милисављевић, директор УКЦ Крагујевац, прим. др Александар Адамовић, директор Завода за кожне и венеричне болести Београд, мр Василије Антић, дир. ДЗ Крагујевац, прим. др Славица Лончар, др Гордана Ђокић, др Данијела Настић, др Брана Станчић, Јелена Ђурић Гвозденовић, др Данко Николић, др Миланче Вучковић, др Снежана Стојковић, др Светлана Николић Ацић, др Слободанка Миловановић, др Дејан Чучулановић, Гордана Анђелић, др Горан Видић, др Дејан Антић.
Национална асоцијација удружења здравствених радника Србије је добровољна, невладина, струковна организација која своје активности реализује путем одржавања научних стручних скупова, едукативних семинара, конгреса, симпозијума. Основана је 2013. године. Најмлађа је, али тренутно најбројнија Асоцијација здравствених радника у Србији. Циљ Асоцијације је да струка буде испред интереса.
– Хоћу да похвалим вашу марљивост јер сте за ових седам, осам година већ одржали 14 конгреса. Посебно ми се свидео ваш циљ, а то је да сте успели да окупите више врста људи који су у нашем здравственом систему, што мислим да још нико није до сада урадио и тај мултидисциплинарни начин је сигурно рецепт да успемо и да ојачамо здравствени систем и јавно здравље. Захвалио бих вам се на свему што сте урадили у претходних годину и по дана. Ви сте дали свој максимум. Без здравствених радника, ова борба била би узалудна. Хтео бих да вас замолим, сви сте већ свесни да ће ово трајати много дуже него што смо очекивали, да дате још мало напора да заједнички победимо корона вирус и да се вратимо нормалном животу. Сигуран сам да ћемо победити Ковид-19 зато што иза нас стоји, пре свега, председник Републике, господин Александар Вучић, држава, Влада, Министарство здравља и цела екипа здравственог система. То је доказано, пре свега, зато што је у инфраструктурном смислу издвојен велики новац, обновиће се четири клиничка центра у Србији, изграђене су три ковид болнице, обновиће се 19 општих болница, многи домови здравља, набавиће се много опреме. У последњих 70 година се није улагало у здравствени систем РС и тек ћете видети за три до пет година како ће изгледати здравствени систем наше земље. Наш циљ је да здравствени систем Републике Србије буде у пет здравствених система Европе. Можда се то некоме чини да је нереално, али будите сигурни да оно што је председник Републике зацртао и оно што је премијерка рекла да један од четири приоритета ове државе јесте развој здравственог система, и ако има ишта добро у овом лошем што нам је корона нанела јесте да нам је отворила мало очи, а то је да морамо много више водити рачуна и посветити здравственом систему и држава је то на овај начин, улагањем огромних средстава, доказала. Неке земље ЕУ које су финансијски јаче од наше земље су прогнозирале да ће се здравствени систем РС распасти после месец дана од почетка пандемије, међутим, ми смо сви заједно доказали да здравствени систем Србије је један жилав, јак, врло квалитетан здравствени систем, да имамо образован кадар од наших професора, лекара, медицинских сестара, немедицинског особља, ми смо један јак, солидаран тим који може да одговори и много тежим задацима него овим који су нас снашли.
-Не могу да не споменем вашу Асоцијацију у једном позитивном смислу да сте ви поред свих својих активности смогли снаге да у овом стручно медицинском аспекту направите одличан резултат и ваш часопис „Медицинска реч“ се одлично позиционирао на мапи РС и ја вам у то име честитам, рекао је др Ђерлек отварајући Конгрес.
Према речима Небојше Вацића, председника Асоцијације, две године, од како је кренула Ковид зараза, конгреси нису организовани. Сада НАУЗРС наставља са радом, али уместо уобичајених 2.500 учесника, 14. Конгрес окупио је око 200 учесника и то уз све епидемиолошке мере. Пленарна тематика је дерматовенеролошка, како је планирано пре Ковида, а што се тиче секција, на свакој од 56 њих радиће се у три сале