ПРЕДСТАВЉЕНА МЕТОДОЛОГИЈА ИЗРАДЕ ПЛАНА РАЗВОЈА ВРЊАЧКЕ БАЊЕ ОД 2022. ДО 2025. ГОДИНЕ

Аутор:Весна Ђорђевић

Повећање конкурентности Врњачке Бање као туристичке дестинације јесте циљ израде „Програма развоја туризма Врњачке Бање за период од 2022. до 2025. године“. Први у низу састанака као део консултативног процеса који ће бити спроведен како би се добио овај стратешки документ, одржан је у Хотелу „Врњачке терме“ у петак, 11. фебруара.

Методологију израде Плана развоја Бање туристичким посленицима, представницима локалне самоуправе, директорима јавних предузећа, на чије ће пословање вишеструко утицати овај документ, представио је др Милан Ћулић, председник Управног одбора  Центра за истраживања и студије туризма из Новог Сада:

-Израда Програма као стратешког документа  подразумева препознавање ресурса и атракција и постављање у једну заокружену функционалну целину. То значи да Бања данас има близу милион ноћења, а идеја је да тај број  као и број долазака, уопште сегментацију туриста који долазе у ВБ  повећамо. Са друге стране, да повећамо конкурентност приватног сектора и саме туристичке дестинације. Да добијемо већу цену собе, већи број манифестација, да препознамо све оно што је атрактивност и јединствена вредност Бање како бисмо је добро позиционирали на тржишту, препознали бренд Врњачке Бање и како бисмо сутра могли да имамо једну одрживу туристичку дестинацију.

Израда Програма развоја поверена је Центру за истраживање и студије туризма из Новог Сада за који раде стручњаци из области менаџмента, финансија, просторног планирања и туризма. Став струке је да је од суштинске важности да овај документ буде крајње оперативан и да има употребну вредност. Важно је, такође, да план буде фокусиран и да усагласи  јавни, приватни и невладин сектор, да оптимизује ресурсе и зада правац у којем ће се Бања кретати наредних неколико година.

-Бања је зелена оаза у сваком смислу. Ту је, пре свега, императив здравља једне дестинације која има све карактеристике нечега што је урбано али и рурално, дестинација која има дугогодишњу традицију и изузетно јак приватни сектор који већ годинама показује да Бања има велике потенцијале за још већи раст него што је то данас, наглашава др Милан Ћулић.

Документ ће бити усклађен са „Стратегијом развоја туризма Републике Србије до 2025. године“ и „Стратегијским маркетинг планом туризма Републике Србије до 2025.“.

-Питање је да ли смо ми у праву ако кажемо да нам треба још хотела. Да ли смо у праву ако кажемо да треба улагати у планину Гоч. Можда ми не видимо велики потенцијал Западне Мораве, Подуновачких бара, спортске инфраструктуре. Шта нам је чинити треба да кажу они који су већ дуго у послу и који ће имати времена у наредном периоду да сагледају све могућности Врњачке Бање и да нам укажу на пропусте, да нам укажу на циљеве које ћемо ми усагласити са политиком, њихову судбину озваничити у Скупштини усвајањем и као такве примењивати. Из тог разлога смо денели одлуку да радимо овај документ, да политика не одлучује о будућем развоју Бање, да знамо да нећемо погрешити и да кренемо у трку са европским дестинацијама које су овај документ донели давно пре, наводи председник Општине, Бобан Ђуровић.

-Ми знамо да је у Стратегији развоја туризма Републике Србије Врњачка Бања  једна од 16 туристичких дестинација које су таргетиране као места са највише ресурса и потенцијала. Из тог документа произилази и овај на коме ми радимо и то ће бити будући основ за све капиталне пројекте.

Комплетна аналитика стања на дестинацији Врњачка Бања  биће урађена до краја марта. Пратиће је консултативни састанци са представницима јавног, приватног и невладиног сектора,  са Удружењем хотелијера Врњачке Бање и људима који су доносиоци одлука. Паралелно ће бити склапан стратешки оквир. Очекује се да до маја план буде готов и преточен у неколико година са врло јасним индикаторима провере успешности. Иза тога биће прослеђен на верификацију Министарству трговине, туризма и телекомуникација.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ