Удружење грађана „Новоселац“, потомци жртава и СУБНОР Врњачка Бања, код „Споменика палим борцима и жртвама фашистичког терора од 1941. до 1945. године“, обележили су 7. јуна један од најцрњих дана у историји Новог Села, Црну Велику среду.
Након Парастоса свим жртвама у Саслужењу свештеника СПЦ ИЗ Врњачке Бање, полагањем венаца и цвећа, одржан је комеморативни скуп уз уметнички програм. Представљена је књига „Црна Велика среда Ново Село 1943 – 2023“, која је у ствари друго допуњено издање са новим сазнањима до којих се дошло у претходној деценији. Осим тога проглашени су најбољи ђачки радови ученика ОШ „Бане Миленковић“ на основу литерарног и ликовног конкурса „Да се не заборави“ и отворена је изложба академског сликара Првослава Ђорђевића под називом “Након 80“, Сећање на Првослава Ђорђевића“ у галерији Културног центра у Новом Селу.
Протојереј Жарко Дончић, истакао је да је основна порука на овом помену да се увек сећамо, јер онај ко заборавља тај нема ни будућност, и да ако ми наше претке заборавимо, онда ће и Бог нас да заборави.
Палим жртвама овог трагичног догађаја венце су положили делегације Општине Врњачка Бања, Општинске организације СУБНОР-а, Друштва Јово Курсула из Краљева, Удружење грађана „Новоселац“ и потомци жртава, испред Факултета за хотелијерство и туризам у име декана проф. др Снежана Милићевић, и у име породице Стевановић цвеће је положила Сунчица Стевановић.
Жарко Марковић, председник Удружења грађана „Новоселац“, захвалио се свима који су издвојили своје време, и позвао их да минутом ћутања одају почаст страдалим мештанима Новог Села.
– Данас на овом помену и Парастосу смо се подсетили на тужних 80 година у историји Новог Села када је у једном дану стрељано 71, а укупно 102 недужна мештанина. Јаук који се протеже још од Јајинаца 1943. године задржао се у духу наших младих. На основу литерарног и ликовног конкурса „Да се не заборави“ награђени су ученици који су своје емоције и виђење наче историје исказали у савременим условима уз помоћ и ангажовање наставница Српског језика и књижевности. Издвојио бих Дијану Дуњић која је потомак страдалих из породице Шпировић, и која ће као просветни радник најбоље да протумачи и објасни причу младима о Црној Великој среди, догађају који је оставио дубок траг у нашој историји, рекао је Марковић.
Благодарја и захвалнице за учињену доброту и допринос на очувању традиције и неговању културе сећања на жртве „Црне велике среде Ново Село 1943“ додељене су Српској православној цркви Врњачка Бања, јереју Јовану Стоиљковићу који је службовао у Цркви Светог Кирила и Методија у Јајинцима, Општини Врњачка Бања, Веселину Шљиванчанину, постхумно Љубомиру Удовичићу и Здравки Јанковић.
Прошло је тачно осам деценија откако су немачки окупатори у Другом светском рату стрељали 102 мештана Новог Села. Био је то злочин који мештани и потомци жртава не заборављају. Тачно на Велику среду, 21. априла ратне васршње недеље 1943. године, Немци су спровели рацију у Новом Селу и из кућа и домова одвели 120 ненаоружаних и недужних мушких мештана, узраста 18 до 60 година. Месец и по дана касније, 7. јуна у Јајинцима је у само једном дану стрељан 71 Новоселац, док су остали убијени у логору на Бањици или на путу према стратишту. Кући се вратило тек петнаестак преживелих који су били упућени на принудни рад у немачким логорима. У селу је тада без очева остало око 250 деце, која су годинама пролазила кроз немаштине. Морали су да одржавају домаћинство, да надниче, али и да по наређењу дају и више него што имају, а њима шта преостане. Та деца су некако преживела, време је пролетело, али није избрисало тугу и сећање на очеве, браћу, стричеве, ујаке и на њихову жртву. Потомци страдалих Новоселаца више пута су покретали иницијативу да се од Немачке затражи неки облик накнаде штете за одузете животе, нанету бол и патњу која је нанесена читавим породицама и генерацијама којима је била ускраћена будућност и нормалан живот али без успеха, завршавајући се негативно по жртве.