Двадесета међународна конференција Библиотекарског друштва Србије „Библиотечки простори у физичком и виртуелном окружењу“ одржана је у Врњачкој Бањи.
Скуп је свечано отворен у Краљеву 14. децембра. У Народној библиотеци „Др Душан Радић“ организована је панел сесија „Улога простора у комуникацији културног наслеђа“, док су предавања по позиву и три сесије учесници пратили у Конгресном центру Хотела „Цептер“.
– Имали смо посебну част и задовољство да ову јубиларну Конференцију припремамо са нашим домаћинима, НБ „Др Душан Радић“ и НБ „Стефан Првовенчани „ из Краљева. Ове године окупило се више од 200 учесника из Србије, региона али и иностранства. О теми библиотечких простора у физичком и виртуелном окружењу имамо предавање по позиву, Ан-Елизабет Бикстроф из Француске националне библиотеке која је била задужена за реконструкцију и поновно отварање локације Ришеље. Санти Ромеро, члан ИФКА Секције за библиотечке зграде и опрему, архитекта из Шпаније, излагао је о дизајнирању библиотечких зграда, изазову и могућностима.
Теми библиотечких простора приступили смо интердисциплинарно тако да су и теме и радне сесије припремљене тако да чујемо једни од других нека решења и да тако понесемо са скупа не само инспирацију него и нека конкретна решења за проблеме са којима се суочавамо, рекла нам је Јелена Глишовић, председница Библиотекарског друштва Србије.
Организацијом Конференције „Библиотечки простори у физичком и виртуелном окружењу“, Библиотекарско друштво Србије на иновативан начин приступа значајној теми за библиотечко-информациону делатност – теми простора. Разумевање простора укључује физички простор зграда, просторија и јавних површина, у којима библиотеке учествују као установе културе и места едукације грађана, али и дигитални простор интернета, друштвених мрежа, виртуелне и проширене стварности.
Циљ конференције је оснаживање запослених у библиотечко-информационој делатности, али и других стручних радника и сарадника у култури, који у свом раду имају непосредни контакт с темом простора, било у његовом физичком или виртуелном виду. На Конференцији су дељене практичне информације и искустава, примери добре праксе и успешних пројеката, реализованих с квалитетним резултатима и адекватним одговорима на промене у окружењу, измењене потребе корисника или ограничења, настала због фактора на које установе и радници у култури немају утицај.
Овогодишњи Дан библиотекара Србије врњачка Библиотека обележила је изложбама „Ретроспектива библиотечког пословања“ ауторке Мирјане Ђурашевић и „Настанак књиге“ Дениса Викића и Љубише Чеперковића. Изложба „Настанак књиге“ на десет паноа показује главне фазе преображаја текста у форму књиге.