„СПРЕМНОСТ МЛАДИХ НА ВАНРЕДНЕ И КРИЗНЕ СИТУАЦИЈЕ“

Аутор:Даниел Цоковић

Центар за децу и омладину Врњачка Бања у просторијама Гимназије, 9. децембра организовао је радионицу „Спремност младих на ванредне и кризне ситуације“. Ова радионица је део пројекта „Повећање спремности и учешћа организација грађанског друштва и младих у смањивању ризика од катастрофа у Србији“.

Пројекат спроводи Удружење Феномена из Краљева, уз подршку регионалног пројекта SMART Balkan – Цивилно друштво за повезан Западни Балкан, а финансијски је подржан од стране Министарства спољних послова Краљевине Норвешке.

Центар за децу и омладину Врњачка Бања је изабран међу десет других невладиних организација да спроведе радионицу са средњошколцима у свом граду, како би се младима подигла свест о климатским променама које све више узимају маха и које ће нажалост све више утицати на појаву природних катастрофа у целом свету, па и у Србији.

Суштина пројекта је да се млади припреме за ванредне и кризне ситуације попут поплава, земљотреса, пожара и слично, односно да сакупе нека основна знања и вештине за реаговање у оваквим ситуацијама, као и да науче нешто о томе како они могу допринети смањењу емисије угљен-диоксида и других штетних гасова који појачавају ефекат стаклене баште и који су узрок текућих климатских промена и глобалног загревања.

Слободан Цветковић, биолог еколог Центра за децу и омладину Врњачка Бања, говорио је о узроцима климатских промена, њиховом утицају на планету и сва жива бића на њој, као и о томе шта млади могу да ураде како би допринели смањењу негативног утицаја човека на климу. Речи је било и важности и припремљености становништва, а посебно младих на природне и људски узроковане катастрофе и кризне ситуације.

    Слободан Цветковић говори о значају припреме младих за ванредне и кризне ситуације

– Пројекат се односи на повећање спремности младих за кризне и ванредне ситуације, и како они могу као индивидуе да утичу да се смањи емисија угљен диоксида и других штетних гасова, који су највећи разлог глобалног загревања. Надамо се да ће деца, како теоријски тако и практично увидети како треба да реагују и буду спремни за кризне и ванредне ситуације које ће се како предвиђају у свету дешавати мало чешће. С обзиром да у школама нема предмета као што је некада био предмет Народна одбрана, у оквиру кога се припремало за такве ситуације, преко оваквих пројеката хоћемо децу да едукујемо и да их припремимо за све могуће ситуације. Да увиде како се реагује, ко реагује и које су институције укључене у санацију штете и пружања помоћи људима, рекао је Слободан Цветковић.

У оквиру радионице одржано је низ предавања, као и показних и практичних вежби учесницима. У оквиру дела који се односи на Спремност младих на кризне ситуације, Данијела Гвоздић из Центра за децу и омладину Врњачка Бања, одржала је предавање током ког су се учесници поделили у 4 групе.  Свака група је добила за тему једну од могућих катастрофа (земљотрес, поплава, пожар, временске непогоде). Учесници су имали задатак да уз помоћ брошура које су добили, као и информација са интернета, направе мини презентацију о припремљености за катастрофу коју је њихова група добила. Шта је потребно радити пре, током и након катастрофе. Са својим групама представили су  презентације присутнима и поделили лична искуства у кризним ситуацијама.

Бојан Ратковић из Одељења за ванредне ситуације Краљево, упутио је  младе у значај Одељења за послове цивилне заштите и говорио  им о обавезама и активностима које Oдељење цивилне заштите испуњава и спроводи, као и о томе шта су повереници цивилне заштите и јединице цивилне заштите опште намене. У овом делу радионице спровела се и симулација евакуације ученика из школске зграде у случају опасности.

У оквиру последњег сегмента радионице, предавање и обуку су одржали активисти Црвеног крста из Врњачке Бање, који су полазницима радионице пренели основе пружања прве помоћи. Предавање је одржао Мирко Стевановић, лиценцирано лице из Дома здравља „Др Никола Џамић“ из Врњачке Бање за обуку прве помоћи.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ