„ДАН РОЗE МАЈИЦА“ И НАЦИОНАЛНИ ДАН КЊИГЕ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ „ПОПИНСКИ БОРЦИ“

Аутор:Даниел Цоковић

Међународни дан борбе против вршњачког насиља, познат под називом „Дан розе мајица“, који се сваке године обележава последње среде у фебруару у свету и у Србији, обележен је у Основној школи „Попински борци“ из Врњачке Бање.

Обележавање овог дана има за циљ промовисање толеранције, емпатије, поштовања различитости,  развијања сарадње и оснаживање за ненасилно решавање конфликата.

Заједничким „снагама“ против вршњачког насиља

– Ученици литерарне секције наше школе писали су поруке о пријатељству, толеранцији и прихватању разлика, симболично, на розе папирима у облику мајица. Послали смо јасну поруку да не желимо насиље у нашој школи. Наша школа организује низ активности током школске године, као што су разна предавања, радионице, трибине у циљу спречавања било каквог облика насиља. У питању су превентивне активности  како бисмо објаснили ученицима шта се све убраја у насиље и како га спречити. Ученици се радо одазивају овим акцијама што показује и данашњи Међународни дан борбе против вршњачког насиља, рекла је Јелена Сеочанац, наставница српског језика и књижевности.

Датум обележавања Националног дан књиге, 28. Фебруар, обележава као и дан Народне библиотеке Србије која је основана на тај датум 1832. године. Од тог дана је политичар, дипломата, уставописац и кнежев секретар Димитрије Давидовић послао писмо кнезу Милошу о уређењу Библиотеке. Новембра исте године, кнез Милош наредио је да се један примерак од сваке штампане књиге уступи библиотеци, чиме је установљен обавезни примерак.

Национални дан књиге, установљен је 2013. године, како би се допринело афирмацији културе читања, али и заштите покретне културне баштине и посвећен је нашим великанима писане речи. ОШ „Попински борци“ учествовала је у акцији библиотекара Србије „Читајмо гласно“ поводом обележавања Националног дана књиге.

– Била је то прилика да ученице 6. разреда у школској библиотеци прочитају најпознатије цитате о књигама, као и „Писма“ Вука Стефановића Караџића и Ане Краус. Овој акцији су присуствовали предметни наставници, библиотекари, психолози и директорка наше школе. Национални дан књиге обележили смо и првом радионицом Читалачког клуба Издавачке куће ,,Клет“. Ученици су тумачили победнички роман ,,Игра птица“ чија је ауторка наша суграђанка Катарина Обрадовић која је присуствовала радионици. Ученици су показали своју радозналост и креативност, а након радионице су постављали питања ауторки романа. Добили су дивне савете када је писање у питању, али и још једну потврду колико је књижевност потребна сваком човеку да би се његова свест обликовала на прави начин. Књиге су ту да нас науче животу и да нас подсете да нисмо сами ни у једном животном проблему, истакла је Јелена Сеочанац.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ