Полагањем венаца и одавањем почасти код спомен-обележја палим борцима на Тргу културе, 9. маја обележен је Дан победе над фашизмом у Другом светском рату. Овај дан се обележава у знак сећања на безусловну капитулацију Немачке којом је окончан Други светски рат у Европи.
Венце су положили делегације Општине Врњачка Бања, Општинске организације СУБНОР-а и Удружења ратних војних инвалида, Удружења бораца „Горски вукови“ и делегација Општинског одбора СПС-а. У име средњошколаца и матураната, цвеће је положила Наташа Станковић, ученица врњачке Гимназије.
Скуп крај спомен-обележја пригодним културно-уметничким програм употпунили су Хор „Врњачки вез“, као и Наташа Станковић.
Слободан Дишовић, председник Удружења потомака ратника 1912-1920 и Одбора за обележавање значајних датума и годишњица на територији Општине Врњачка Бања, истакао је да одавањем почасти палим борцима одужујемо се њиховим делима, подсетивши присутне да је Врњачка Бања ослобођена 15. октобра 1944. године.
– Деветог маја 1945. године Немачка је капитулирала чиме је означен крај њене владавине обележен злочином против човечанства. Желим да истакнем историјски значај овог блиставог датума из српске историје којим оживљавамо успомене и одајемо почаст нашим храбрим устаницама из 1941. године, нашим храбрим борцима и јунацима који су своје животе положили на олтар слободе. У периоду од 1941. до 1945. године за слободу су се храбро борили часни синови ове земље. Победила је жеља за мирним животом у слободи и развојем наше поносне и слободарске Србије. Такође, желим да истакнем да је тадашња Југославија била трећа земља у Европи по броју страдалих током Другог светског рата. Неупоредиво највећи проценат југословенских жртава били су Срби. У немачким и усташким логорима страдало је на хиљаде српске, јеврејске и ромске деце. Никада не смемо да заборавимо почињен злочин и у обавези смо према жртвама да их помињемо и да их се сећамо, рекао је Дишовић.
Бораца учесника Другог светског рата са територије Општине Врњачка Бања више нема, али поштовање према њима и свима онима који су били учесници мора да постоји. Они су после рата радили и градили своју Врњачку Бању. Младе генерације треба да знају и поштују жртве палих бораца.
– Одајући њима дужну почаст одужујемо се њиховим делима и данас са овог места наша је порука да се боримо и чувамо мир, да се боримо за слободу да рат никада никоме није донео добро. Треба се данас подсеетити наших храбрих бораца и предака који су своје животе положили на Попини, Сремском фронту и другим местима широм тадашње Југославије на којима је доста младих људи из нашег краја погинуло за слободу. Слава нашим храбрим борцима и прецима који своје животе дадоше за слободу, живео 9. мај, Дан победе, поручио је Слободан Дишовић.
Дан победе обележава се и као Дан Европе имајући у виду да је савремена Европа заснована на основним начелима који су водиле борце против фашизма и нацизма. Дан Европе установљен је у знак сећања на почетак стварања Европске уније. Декларацијом француског министра спољних послова Роберта Шумана из 1950. године, Француској и Немачкој дат је предлог за успостављање заједничке организације која ће управљати њиховим индустријама угља и челика како се рат никада не би поновио. Тако је успостављена Европска заједница за угаљ и челик, претеча Европске економске заједнице, односно данашње Европске уније.