Oтварањe изложбе „Права жена у културном наслеђу Србије“ уприличено је 21. јуна у врњачком парку код споменика „Краљица шаха“. Изложбу је реализовала Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ у сарадњи са Канцеларијом Повереника за заштиту равноправности и Амбасадом Велике Британије у Београду, уз подршку Општине Врњачка Бања и Народне библиотеке „Др Душан Радић“ Врњачка Бања.
Врњачкој Бањи је припала част да након Ужица, овогодишње престонице културе Србије, буде следећи домаћин овој изложби. У Врњачкој Бањи је током 1. светског рата била смештена једна од 14 болница у којима су између осталих радиле британске болничарке и неговале рањенике, али и болеснике оболеле од тифуса који је у то време харао Србијом. На изложби је приказан део од око 200 дигитално представљених радова који говоре о женском стваралаштву и правима у периоду од 1867. до 1973. године. Изложба ће бити отворена за посетиоце до 27. јула.
У име домаћина, поздравну реч окупљенима упутила је Јасмина Трифуновић, руководитељка Одсека за послове органа Општине Врњачка Бања и координаторка за родну равноправност локалне самоуправе.
– Општина Врњачка Бања је место које улаже значајна средства у привредни развој и туристичке потенцијале овог места, али и у културу, очување културног наслеђа, и културне манифестације по којима смо препознатљиви. Култура је безгранична, она омогућава да се оствари равноправност, али и да се постигну виши стандарди. Ова изложба је посвећена храбрим, напредним женама које су се бориле за равноправност и трасирале пут будућим генерацијама. Као друштво, не смемо заборавити значајне личности из прошлости. Ако кажемо да је породица стуб друштва, можемо рећи да је жена стуб породице. Врњачка Бања је увек била место напредних, храбрих људи, модерних схватања који су увек ишли испред свог времена. Зато ми је драго што Врњчани имају могућност да виде ову јединствену изложбу, да виде како су се жене бориле у различитим областима током историје, а посебно у култури и војсци, поручила је Јасмина Трифуновић.
У свом обраћању Јасмина Трифуновић истакла је и да је Врњачка Бања урадила значајан напредак у области равноправности, а потврда томе је да је она једна од првих локалних самоуправа која је усвојила Европску повељу родне равноправности у локалном парламенту, а затим и Акциони план за родну равноправност. Од стране Министарства државне управе и локалне самоуправе награђена је у 2023. години за област „Равноправност и антидискриминација“.
Циљ ове изложбе је да подсети на то да су жене Србије подједнако заслужне као и мушкарци за цивилизацијски напредак наше земље и друштва, иако се често дешава да њихове заслуге остану у запећку нашег колективног сећања, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварању изложбе, захваљујући се домаћинима из локалне самоуправе на гостопримству.
– Велика је част, привилегија и задовољство бити део ове снажне приче о исправљању неправде која је чињена женама вековима. Сигурна сам да ће вам бити занимљиво да видите како се тих година говорило о правима жена. Бићете можда и изненађени које су све предрасуде и питања отварани. Видећете нешто што смо срећом превазишли, али свакако је добар подсетник и мотиватор како се ствари кроз историју крећу напред и како заправо много тога зависи од нас самих и од тога да ли ћемо успети да превазиђемо препреке које је најтеже превазићи, а то су оне у нашим главама. Волим када се прихвати историјска неправда и када у друштву сви прихватимо и схватимо да много тога имамо да дамо и да је потребно да сви имамо једнаке шансе јер само тако можемо наше друштво и државу да изградимо као боље, праведније и толерантније место за живот, поручила је Бранкица Јанковић.
Аутор изложбе, др Адам Софронијевић, заменик директора Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“ у свом говору рекао је да култура мора имати свој глас у свим друштвеним питањима, а једно од најтежих питања је борба за права жена.
– Изузетно је задовољство бити у Врњачкој Бањи, једном од епицентара Србије како у туристичком, тако и културном смислу. Правећи ову изложбу детаљно проучавајући појављивања борбе за права жена пре свега у штампани медијима српског народа дошли смо до неупитног доказа и сазнања да је један кључни носилац нашег националног идентитета управо борба за права жена. Овом изложбом желим да запамтите једну ствар а то је да бити Србин поред многих других дивних ствари, значи и борити се за права жена, указао је Софронијевић.
Причу о хуманом и храбром подвигу Британки, предрасудама и родној равноправности испричао је амбасадор Велике Британије у Србији, Његова Екселенција господин Едвард Фергусон, који је и званично отворио изложбу. Амбасадор Велике Британије осврнуо се на улогу коју су у српској историји имале две његове сународнице, Флоре Сендс и Елси Инглес чија улога у борби за права жена, како каже, својевремено није била препозната у Великој Британији.
– Оне су морале да за собом оставе ограничења са којима су се суочавале код куће. Исказале су се у Србији и ту су, као странкиње, добиле прилику која није била на располагању српским женама, које су подједнако изузетне. Желимо да више не буде потребно да жене одлазе из својих земаља како би исказале своје потенцијале, рекао је Фергусон.
Амбасадор Велике Британије, Њ.Е Едвард Фергусон истакао је да као поносни феминиста искрено жели да Србија и Велика Британија што пре достигну пуну равноправност жена и мушкараца. Он је подсетио на знамените Британке попут Елси Инглес која је дошла у Србију и основала 14 болница и спасла животе небројених војника, и Флору Сендс која је захваљујући Српској војсци постала једина Британка војник у Првом светском рату, и уз неколико одликовања, догурала је до чина капетана.
Осим што је уживао у лепотама Врњачке Бање и њеним парковима, Амбасадор Велике Британије у Србији, Њ.Е Едвард Фергусон, заједно са Повереницом за родну равноправност, Бранкицом Јанковић, др Адамом Софронијевићем из Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“, представницима локалне самоуправе Врњачка Бања, Иваном Радовићем и Јасмином Трифуновић, директором Народне библиотеке „Др Душан Радић“ Дејаном Лучићем и дугогодишњим фукнционером Црвеног крста Слободаном Дишовићем, обишао је извор минералне воде „Слатина“ где се налази Спомен плоча британским лекарима и болничаркама где је положио венац, као и вилу „Шумадија“ где је током Првог светског рата била смештена савезничка ратна болница. Посету Врњачкој Бањи употпунио је обилазак врњачке Библиотеке, где су председник СО Врњачка Бања, Иван Радовић и Њ.Е Едвард Фергусон разменили поклоне.