У сали зграде Општине Врњачка Бања одржана је завршна конференција за медије поводом успешног завршетка пројекта „Виртуални туризам – Виртуална реалност у служби промоције туристичке понуде Врњачке Бање“. Овај пројекат, део Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2), финансиран је од стране Европске уније (ЕУ) и спроведен уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП). Иницијатори пројекта су Удружење Покрет за Европску Врњачку Бању и Туристичка организација Врњачка Бања, са циљем унапређења туристичке понуде Врњачке Бање кроз иновативне технологије.
Конференција је започела прегледом кључних активности пројекта. Почетак пројекта обухватио је избор десет кључних локалитета у Врњачкој Бањи, препознатих да су значајни за туристичку понуду. Организована је продукција ових локација користећи напредне технологије снимања како би се креирале импресивне виртуелне туре. Након успешног снимања, ове туре су повезане са Гугл платформама, укључујући Гугл Мапс и Гугл Стрит Вју, чиме је омогућено глобално представљање и повећана видљивост ових атракција.
Као значајан корак у реализацији пројекта, развијен је специјализовани интернет портал посвећен ВР понуди смештаја у Врњачкој Бањи. Портал пружа корисницима могућност истраживања различитих опција смештаја кроз интерактивне виртуелне туре, омогућавајући детаљно реалистично искуство прегледања пре него што посете дестинацију. Овај алат се показао као користан за потенцијалне туристе који желе да стекну увид у смештајне капацитете пре доношења одлуке.
На конференцији је такође истакнута презентација ВР садржаја на Сајму туризма у Београду, која је привукла велику пажњу посетилаца и стручњака из туристичке индустрије. Ова презентација истакла је иновативан приступ промоцији туристичке понуде Врњачке Бање и омогућила посетиоцима да искусе виртуелне туре и упознају се са богатом понудом дестинације.
– У циљу додатног унапређења понуде, организован је конкурс за регистроване издаваоце апартмана, власнике хотела и угоститељских објеката, ради снимања двадесет објеката. Након пажљивог одабира, снимљени су и постпродуковани ВР материјали за ове објекте, који су потом објављени на интернету. Ове туре значајно доприносе визуализацији и промоцији смештајних капацитета, пружајући потенцијалним посетиоцима аутентичан увид у оно што могу очекивати током свог боравка.
Завршна конференција за медије је потврдила да је пројекат „Виртуални туризам – Виртуална реалност у служби промоције туристичке понуде Врњачке Бање“ успешно реализован. Коришћењем иновативних технологија, као што су виртуелне туре и нови интернет портал, туристичка понуда Врњачке Бање је значајно унапређена. Ови алати омогућавају потенцијалним туристима интерактивно и информативно искуство, док повећана видљивост на Гугл платформама доприноси глобалном препознавању Врњачке Бање као атрактивне туристичке дестинације, рекла нам је Љиљана Миљаковић, испред Удружења Покрет за Европску Врњачку Бању.