У Скупштинској сали, 30. септембра, одржана је додела уговора о субвенционисању пољопривредних газдинстава која се налазе на територији Општине Врњачка Бања, што представља значајан корак у подршци локалним пољопривредницима.
Милица Ђорђевић, председница Комисије за пољопривреду Општине Врњачка Бања, истакла је да је јавни позив био расписан од 13. јуна до 12. јула ове године и да су право пријаве имали пољопривредни произвођачи који су уписани у Регистар пољопривредних газдинстава и који имају пребивалиште на територији врњачке Општине.
– Ове године је било пријављених 157 пољопривредних произвођача, од тога имамо прихваћених 153 пријава које испуњавају услове конкурса. Највише пријављених је било за набавку система за наводњавање, односно система кап по кап. Осамнаест пољопривредних произвођача пријавило се за набавку квалитетних приплодних грла оваца, 38 пријавило се за куповину садница малине, шљиве, крушке. Мањи број је оних који су се одлучили за набавку пчеларске опреме, рекла је Милица Ђорђевић.
Укупан износ средстава опредељених за субвенционисање пољопривредних газдинстава износи девет милиона динара. Ова средства се деле корисницима у зависности од врсте инвестиције за коју су се одлучили. Општина рефинансира 40% укупног износа који је пољопривредни произвођач уложио за набавку одређене инвестиције.
Председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, уручио је уговоре о додели субвенција врњачким пољопривредним произвођачима, наглашавајући да су за ову годину, у складу са датим обећањем повећана средства за субвенције из области пољопривреде.
– Пројекцијом буџета и стратегијом развоја улагања у пољопривредна газдинства, годинама уназад додељујемо субвенције које служе као стимулативна средства не само за одржавање постојећих газдинстава, већ и проширивање капацитета. Највише пријављених субвенција било је за системе за наводњавање, што се вероватно може приписати проблемима са недостатком воде у овој сезони, који су угрожавали опстанак усева. Циљ нам је да значајно повећамо број субвенција, па сам позвао добитнике да обавесте своје комшије и остале пољопривреднике о овим могућностима. Такође, указао сам им на ресурсе Министарства пољопривреде, које пружа већа и озбиљнија средства. Чланови наше Комисије за пољопривреду познају сваког пољопривредног произвођача, што је од велике важности за сарадњу и пружања адекватне подршке. Наставићемо са политиком транспарентности како бисмо увећали број субвенционисаних пољопривредника. Повећаћемо ниво субвенција и радити на окупљању произвођача у удружења, што ће им омогућити да лакше конкуришу за додатна средства, поред директних инвестиција. Настојаћемо да пољопривреду, која је уз туризам најбитнија грана, подржимо на све могуће начине, рекао је Бобан Ђуровић.