Савезна асоцијација регије Алзас којом у Врњачкој Бањи председава Слађана Новаковић, уз подршку Општине Врњачка Бања, организовала је 7. новембра у Хотелу „Коцка“ престижну конференцију, под називом „Европски центар гастрономије“.
Учесник Конференције био је Мишел Хусер, власник једног од најпрестижнијих ресторана у свету, који носи Мишелин звездицу непрекидно од 1936. године. Хусер је одржао предавање на тему: „Пут кроз Мишелин историју дугу 88 година“, откривајући изузетну причу о свету високог кулинарства и тајнама које стоје иза стицања и задржавања овог највишег кулинарског одликовања.
Готово девет деценија, пет генерација води ресторан „Lе Cerf“ у Марленхеиму, у регији Алзас. Мала гостионица прерасла је у познати мали породични спа хотел с рестораном на чијем је челу већ дуже од 40 година Мишел Хусер (65), врхунски гастроном. Шеф Хусер није се пензионисао, већ држи едукације шефовима и ресторанима и промовише своју регију, али и француску кухињу и технике по свету.
Слађана Новаковић, председница Савезне асоцијације регије Алзас у Врњачкој Бањи, истакла је значај Конференције за домаћу гастрономску сцену.
– „Алзас је једина регија на свету која на малом простору има 36 ресторана са Мишелиновим звездицама. Самим тим, Алзас има статус европског центра гастрономије. Србија је на путу до прве Мишелинове звездице. Свега неколико београдских ресторана је у Мишелиновим водичу, као препорука. Мишел је ту са жељом да, како угоститељима, тако и целокупној привреди пренесе које су то мале тајне великих мајстора кухиње. Мишелинове звездице се додељују од 1926. године, а Мишелов ресторан је прву звездицу добио 1936“, рекла је Слађана Новаковић.
У инспиративном предавању Хусер је поделио своје искуство, откривајући стандарде који стоје иза освајања и одржавања Мишелин звездице.
– Дошао сам да причам о свом раду, о својој каријери, да пренесем своја знања, искуство, како постати шеф. Могу рећи да је потребна велика озбиљност, велики рад, дисциплина и кохеренција. Гастрономија мора да се воли и да се дуго буде у томе, истиче Мишел Хусер.
Организацију конференције подржала је Општина Врњачка Бања, а госта и учеснике поздравио је председник општине, Бобан Ђуровић.
– Наша општина је, пре свега, туристички оријентисана и, с обзиром да је све већи прилив иностраних гостију у Врњачкој Бањи који траже већи квалитет услуге, не само у комфору смештаја, велнес центара, шетачких стаза, већ и у домену гастрономије, ми смо донели одлуку да искористимо могућност Савезне асоцијације регије Алзас са седиштем у Врњачкој Бањи. Она је основана пре две године, уз подршку Удружења „Ја волим Француску“, а њена прва канцеларија у Србији се налази управо у Врњачкој Бањи. Искористили смо ту могућност да доведемо Мишела Хусера, чији је ресторан одликован Мишелин звездицом још 1936. године, да на овој конференцији говори о свим савременим аспектима гастрономије, значају одликовања Мишелин звездице, изузетно цењеном у свету. Иако у Србији ниједан угоститељски објекат нема Мишелин звездицу, да то не значи да Општина Врњачка Бања нема право да покрене тај процес, с обзиром да је позиционирана као туристички центар Србије. Циљ нам је да нашим хотелијерима и угоститељима, односно њиховим упошљеницима који се баве кулинарством, омогућимо да чују од најбољих о Мишелин стандарду, о начину како тај стандард достићи и евентуално аплицирати за ово одликовања. Драго ми је што смо, као локална самоуправа, успели да то урадимо прво овде у Врњачкој Бањи, можда и пре других већих градова са већом понудом и већим бројем ресторана, рекао је председник Ђуровић.
Ово је била јединствена прилика да се сазна више о принципима врхунског кулинарства, креирању пажљиво осмишљеног јеловника и значају беспрекорне услуге.
У Мишелиновом водичу за 2024. годину налазе се двадесет и два ресторана из Србије, што је више него прошле године, али ни ове године ниједан ресторан у Србији није добио чувену Мишелин звездицу. Управо ова Конференција отвара врата ка остварењу тог сна и подизању домаће гастрономске понуде на светски ниво.