Промоција новчаних субвенција државе за куповину првог стана или куће по основу рођења детета повод су посете Врњачкој Бањи министарке за бригу о породици и демографију, Милице Ђурђевић Стаменковски Врњачкој Бањи 4. новембра.
О мерама подршке породицама на националном и локалном нивоу и пројектима за додатно унапређење демографске слике министарка је разговарала са председником врњачке Општине, а после тога је у пратњи сарадника из Министарства и домаћина обишла јединствено управно место.
– Врњачка Бања је општина која има све оно што је неопходно да једна локална самоуправа буде по мери породице. Укупна стопа фертилитета од 1,8, што је далеко изнад републичког просека, показује да је овде плодно тле за породичну и популациону политику и ми желимо да то додатно унапредимо, да у наредној години учествујемо у пројектима који ићи ка смањивању листа чекања за упис деце у обданишта, кроз проширење капацитета вртића. То су пројекти у којима ће Министарство Врњачкој Бањи несебично пружити подршку, истакла је министарка након упознавања са начином рада службе која ће пружати информације грађанима у процесу конкурисања за родитељски додатак и субвенције за куповину прве некретнине.
– Уз подршку Министарства ми смо кроз мере популационе политике обезбедили новчана средства за куповину возила за потребе пружања здравствене неге грађанима који живе у руралним крајевима и за потребе примарног лечења деце са сметњама у развоју. Возило је стигло у Врњачку Бању и у наредних пет дана биће регистровано и дато на коришћење Дому здравља „Др Никола Џамић“. Такође ће, уз подршку Министарства, бити обезбеђен електрични мултифункционални уређај за припремање оброка за малишане у вртићу, рекао је Бобан Ђуровић и похвалио иницијативу Министарства да додатно информише грађане о могућностима које популациона политика нуди.
Председник општине је нагласио да је за следећу годину планирано проширење капацитета вртића како би се број деце на листи чекања смањио или свео на нулу, те да је из Министарства предочено да управо ово ограничење највише и утиче на одлуку родитеља о проширењу породице. Додао је да према званичним подацима, врњачка Општина бележи раст броја новорођених беба, знатно изнад републичког просека.
На Факултету за хотелијерство и туризам одржана је презентација током које је министарка за бригу о породици и демографију, представила на који начин родитељи могу аплицирати за субвенцију за куповину прве некретнине или изградњу куће.
Министарка је нагласила је да изменом Закона о финансијској подршци породице са децом, за све мајке чија су деца рођена од 1. јануара 2024. године, важи нови увећани износ родитељског додатка. Родитељски додатак за прво дете износи 500.000 динара и исплаћује се једнократно, док за друго дете износи 600.000 динара и исплаћује се у 24 једнаке месечне рате по 25.000 динара, плус 135.000 динара једнократно. За треће дете родитељски додатак је 2.280.000 динара и исплаћује се у 120 једнаких месечних рата по 19.000 динара, плус 135.000 динара једнократно, а за четврто је 3.180.000 динара, са исплатом у 120 једнаких месечних рата по 26.500 динара. Такође, повећан је и износ паушала за набавку опреме за децу на 7.500 динара и исплаћује се заједно са једнократним износом родитељског додатка за прво дете, односно првом ратом родитељског додатка за друго, треће и четврто дете.
Министарка Ђурђевић Стаменковски и председник општине, Бобан Ђуровић упутили су позив младим породицама да се информишу о условима за добијање субвенција и да искористе ову јединствену могућност за побољшање животних услова. Наиме, Закон о финансијској подршци породици са децом прописује могућност добијања новчаних субвенција за учешће у изградњи или куповини прве куће или стана. Подносиоци захтева за наведене субвенције су маме, осим у изузетним случајевима, чија су деца рођена од 1. јануара 2022. године и након тога. Рок за подношење захтева за субвенције почиње од дана рођења детета и траје док дете не напуни годину дана, а важни услови су да маме први пут стичу некретнину и да примања супружника не прелазе две просечне плате, односно износ од 193.298 динара. Парови могу да купе стан или кућу на територији целе Србије без обзира на место пребивалишта, а износ субвенције је 20 % од укупног износа некретнине, односно до 20.000 евра. У случају изградње куће, плац на коме се планира изградња мора бити имовина мајке која је носилац права на субвенцију.
Промоцију у Врњачкој Бањи иницирало је преузимање у надлежност Министарства за бригу о породици и демографију над радом Комисије за субвенционисање прве некретнине за брачне парове.
Даниел Цоковић и Весна Ђорђевић