ВИЗУЕЛНЕ ПРАКСЕ ФРАНЦУСКОГ И СРПСКОГ НАДРЕАЛИЗМА

Аутор:Весна Ђорђевић

Културни центар Врњачка Бања придружио се манифестацији Антиквитет: Сто година надреализма у организацији Музеја савремене уметности, Музеја примењене уметности и Института за књижевност и уметност у Београду, у обележавању јубилеја једног од најважнијих уметничких покрета XX века. У Замку културе је проф. др Дијана Метлић, редовна професорка историје уметности на Академији уметности Универзитета у Новом Саду, одржала предавање посвећено визуелним праксама француског и српског надреализма.

Октобра 1924. године у Паризу, чувени Андре Бретон је објавио Први манифест надреализма. Како је покрет врло брзо постао глобалан по обиму, преливши се широм света али и на наше просторе, исте јесени пре сто година, када смо непоколебиво држали корак са уметничким стремљењима у великим центрима, започеле су прве активности и штампани први часописи Београдског надреалистичког круга.

Познато је, дакле, да је комуникација између наших и француских надреалиста била изузетно жива, али имајући у виду и чињеницу да је Врњачка Бања представљала једно од најважнијих места у оквиру такозваних надреалистичких активности будуће Београдске групе тринаесторице надреалиста, проф. др Метлић посебно се фокусирала на делатност Стевана (Вана) Живадиновића Бора и Марка Ристића током 1926. године. Отац Вана Бора, лекар Драгутин Живадиновић је у Врњачкој Бањи средином  двадесетих година прошлог века отворио санаторијум у којем су се окупљали бројни инелектуалци тога времена. Позивајући их у породичну кућу, Ван Бор је са својим пријатељима надреалистима управо у Врњачкој Бањи реализовао низ уметничких радова (првенствено фотографија и фотограма) који ће се испоставити као изузетно важни за бројне авангардне и неоавангардне праксе на територији међуратне и послератне Југославије. Како данас, након сто година, гледамо на надреалистички активитет у Врњачкој Бањи и до које мере је ово место „одредило“ феномен звани Београдски надреализам била су централна питања предавања.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ