Председник СО Врњачка Бања Иван Радовић био је и до 2. јуна и после 2. јуна 2024. када су одржани избори на којима су учествовале три политичке коалиције: Александар Вучић – Врњачка Бања сутра (Ивица Дачић Социјалистичка партија Србије – СПС; Расим Љајић – Социјалдемократскапартија Србије – СДП Србије; Милан Кркобабић – Партија уједињених пензионера, пољопривредника и пролетера Србије – Солидарност и правда – ПУПС – Солидарност и правда; Драган Марковић Палма – Јединствена Србија – ЈС; др Војислав Шешељ – Српска радикална странка – СРС; Александар Вулин – Покрет социјалиста – ПС; Милица Ђурђевић Стаменковски – Српска странка Заветници – Заветници; Милош Вучевић – Српска напредна странка – СНС), И ја сам Врњачка Бања – Бирам борбу – Радослав Пејовић, ДС – Уједињена опозиција Врњачке Бање – Др Љубиша Карамарковић. Председник СО Радовић дао нам је резиме године на измаку.
– После завршених избора, 2. јуна, у 20 часова када су се отвориле кутије, није било никаквих примедби на ток избора, коалиција која је била у претходном мандату власт, освојила је 19 одборника, Бирам борбу је освојила 4 и ДС је освојила 2 одборника и тако изгледа данас Скупштина у Врњачкој Бања. Ми смо после одржаних избора имали састанак где су све политичке партије прошле цензус имале договор и заказали смо конститутивну седницу за 5. јул. На тој седници се бирао председник Скупштине, заменик председника Скупштине. За председника сам поново изабран, по трећи пут. Дане Станојчић је изабран за заменика председника СО, за секретара СО изабрана је Тијана Диздар, секретар из претходног сазива, заменик секретара је Весна Јеринић, две младе особе, добре правнице које ми у сваком моменту помажу око рада, припреме Скупштине. За председника Општине изабран је Бобан Ђуровић, четврти мандат и то је преседан у политичком животу Општине Врњачка Бања. Његов заменик је Иван Џатић, човек који је дипломирани економиста који апсолутно барата са буџетом и финансијама. То је једна четворка која је потврдила свој рад на овим изборима и на тој конститутивној седници. Тада је изабрано и Општинско веће. Од тада до данас смо одрадили још четири седнице. На Скупштини која је одржана 13. септембра донели смо План генералне регулације, акт који и даље потенцира развој Врњачке Бање и ширење Врњачке Бање по ободима, што се тиче Улице кнеза Милоша, Дубраве, Липове, Метинских ливада, Реке… и то је план који тврдо чува бањско језгро, наравно и свих 60 квадратних километара паркова, Централни бањски парк, Променаду, Црквено брдо… То је и политика ове владајуће коалиције у Врњачкој Бањи. На седници која је одржана 18. децембра донели смо одлуку о усвајању најважнијег акта, општинског буџета од две милијарде и двеста милиона, што нам гарантује да ће ова година бити развојна.
Када смо преузели власт, ми смо у том тренутку били најзадуженија општина у Републици Србији, 100 евра је сваки грађанин дуговао. Данас је Општина Врњачка Бања место где се озбиљно улаже, место које се озбиљно развија. Примера ради, навешћу да смо у току ове године асфалтирали тридесетак километара главних и сеоских путева, што је велики успех. На уласку у Бању правимо балон халу и два нова фудбалска терена и са тим ћемо заокружити једну причу спортског туризма. То су нека наша стремљења и циљеви. Када причамо о параметрима развоја Врњачке Бање навео бих пример: од боравишне таксе, 2017. године имали смо 17 милиона динара, а данас се та боравишна такса ближи цифри од 80 милиона, што је импресивно. То је један од показатеља да ми добро радимо, да је труд евидентан, да се Врњачка Бања развија. Прошле су приватизације хотела. Подсећам да нисмо имали ниједан хотел у рангу три и више звездица, радили су још Хотел „Бреза“ и Хотел „Звезда“. Поменуо бих и лоше приватизације које смо ми морали да „пегламо“, да исправљамо учињене неправде у периоду од 2000. до 2012. године где су сва предузећа, фирме доживеле стечај: „Аутопревоз“, „Рад“ пре 2000-их, „Црвена застава“, „Енерготехник“, „Витојевац“… тако да је то једно време које није било значајно, време које не би требало да помињемо. Имам мотив да радим што више, да се не дај Боже, такво време не понови. Ово данас што имамо, апсолутно је боље време, није идеално, али да би човек направио милијарду корака, потребан је први корак. Први кораци су најтежи, има и падања и устајања. Идемо да опоравимо нашу Врњачку Бању да она буде на понос свих и окружења, целе Србије и Европе, рекао нам је Иван Радовић.
Врњачку Бању као дестинацију чешће хвале туристи него мештани.
– Човек се брзо научи на боље и то боље мисли да му је предодређено и да му следује. Није то тако. За бољи живот и напредак треба много труда и мнорамо да будемо искрени: Бањчани увек нешто критикују јер смо такви јер увек желимо и више и боље. Када гост дође у Врњачку Бању, он види да је уређена, чиста, сјајни паркови, хотели. Баш због те неке политике која стално уноси неку пометњу и немире, нпр. после оних великих суша када се десило да пада ниво изворишта… али, то није први пут. Ја као аутентични Бањчанин и човек који прати развој и историју Врњачке Бање, могу да вам кажем да 1924. године изгубила се Топла вода. Војни инжењер Поповић радио је на новој каптажи и тада смо открили тих 240 новчића и нађен је стари римски извор. Старим Бањчанима су познате те приче. Мени су то преносили отац и деда.
Морам да кажем шта је најзначајније за 2024. годину и за будућност: 22. децембра Врњачка Бања је стала на трасу ауто-пута и то је историјски догађај. Ништа значајније инфраструктурно се није десило 114 година, јер 21. маја 1910. године дошао је први воз до Врњачке Бање. Знате како су пре тога гости долазили до Врњачке Бање? До Сталаћа возом, а од Сталаћа на фијакерима и на запрежним возилима. Мој прадеда Исидор Радовић често је причао о томе. Након само двадесет година Бања проживљава златне године, има бројне госте из свих крајева тадашње Краљевине СХС и већи број туриста него Дубровник, Београд или Блед. За време Првог светског рата и Другог светског рата Врњачка Бања је место које је уз Београд најзначајније место у Србији, нама су овде шетали писци, глумци, политичари… Пада ми на памет Лазар Пачу, лекар, министар финансија Краљевине Србије. Интересантно је да је 1916. Гаврић је био председник Општине Врњачка Бања која је тада имала и свој новац, у виду неких купона. Врњачка Бања има богату историју и заслужује да њоме управљају озбиљни људи. Морам да будем мало и нескроман и да кажем да је ова гарнитура таква. Наравно, уз свесрдну помоћ коалиционих партнера попут Војислава Вујића, данас народног посланика. Имамо два народна посланика. Дане Станојчић је такође народни посланик. И Република је схватила да је Врњачка Бања јако значајно место у свим сегментима.
Врњачка Бања мора и даље да настави са озбиљним радом. Пар задњих седница Скупштине ми је деловало као враћање на неки период из деведесетих. Ја ћу као председник Скупштине да покушам да превазиђем све те страначке несугласице. Година 2025. је година где ћемо сигурно почети изградњу Гондоле и то је једна од најбитнијих ствари које ће се десити за Врњачку Бању. Ова Скупштина би требало да донесе и План генералне регулације Гоча где ћемо јасно, прецизно одредити у ком правцу ће се Гоч развијати, јер Гоч је врло битна планина за Врњачку Бању, напаја је добром водом, ваздухом, струјањима ветрова…
Честитао бих свим грађанима Општине Врњачка Бања Нову годину и Божићне празнике. Желим им пуно здравља, среће и успеха, као и да за сваки потез који би требало да ураде у следећој години, добро размисле, јер ово су године изазова и године где ми Срби нећемо имати могућности, ако направимо грешку да је исправимо. Значи, треба да се што даље држимо од дешавања која су данас у Сирији, у Украјини… морам да кажем и догађај који је био у Новом Саду је догађај који је све нас Србе потресао и не бих волео да се никад тако нешто деси у Србији. Не бих волео да се деси ни највећим непријатељима. Ту је настрадало 15 људи, и деце и старих. Ја имена тих људи знам, за разлику од оних који их бране, а не знају.