ЛОЈАЛНОСТ КАО ОСНОВА ЗА УСПОСТАВЉАЊЕ ВЕЗЕ СА КОРИСНИЦИМА ХОТЕЛСКИХ И ТУРИСТИЧКИХ УСЛУГА

Аутор:Даниел Цоковић

Лојалност је кључни фактор у успостављању дугорочних и стабилних односа са корисницима туристичких услуга. У данашњем конкурентном окружењу, где су туристичке и хотелске понуде разноврсне и лако доступне, важно је изградити поверење и задовољство код корисника како би се постигла њихова верност. Лојални корисници не само да се редовно враћају, већ и препоручују услуге другима, што доприноси позитивној репутацији и расту туристичке компаније. Стварање лојалности у туристичким услугама подразумева персонализован приступ, пажњу на детаље и континуирано побољшање квалитета услуга. Поред тога, програми лојалности који нуде бонусе, попусте и додатне погодности за повратне кориснике постају важан алат у привлачењу и задржавању лојалних купаца. Успостављање емоционалне везе са корисницима, као и прилагођавање услуга њиховим индивидуалним потребама, може допринети дугорочној лојалности, што је од пресудне важности за опстанак и развој туристичких компанија.

Основни циљ маркетинг оријентације је веома сложен и обухвата придобијање и задржавање потрошача, стимулисање позитивне усмене пропаганде од стране потрошача који су користили производе или услуге и изградњу препознатљивог бренда. Остваривање поменутих циљева утиче на раст тражње за производима и услугама, раст конкурентске предности, и побољшавање пословних перформанси конкретног предузећа. Лојалност потрошача подразумева њихову спремност да континуирано купују понуду једне компаније у дужем временском периоду, као и да препоручују ту понуду другим потрошачима у свом окружењу. Лојалност услужних потрошача се протеже и даље од њиховог понашања и укључује преференције, склоност и будуће намере.

За већину пословних организација које желе одржати своје пословање у савременом, турбулентном окружење, лојалност потрошача је стуб њиховог успеха. Кључ профитабилности се налази у способности задржавања стабилних и профитабилних потрошача, а стратегијска улога директног маркетинга лежи управо у способности задржавања лојалних потрошача. Лојалност потрошача пружа повећање прихода, заснованих на обрасцу куповине које се изнова и изнова понавља, насупрот класичној продаји, код које се комуникација са потрошачем прекида плаћањем, односно испоруком производа или услуге. Лојалност потрошача није лако постићи. Једном задовољан потрошач не значи и лојалност.

Перманентан однос са потрошачима, праћење њихових захтева и њихово испуњавање представља основни корак у стварању лојалних потрошача. Лојалност се развија када потрошачи осећају поверење и задовољство у вези са брендом или предузећем које редовно користе. Међутим, проблеми са лојалношћу могу настати услед феномена лажне лојалности, када потрошачи често прелазе између различитих брендова због великих имитација производа и конкурентних понуда. У таквим условима, потрошачи учествују у програмима лојалности различитих предузећа, али не показују истинску верност, чиме постају превртљиви. Програми лојалности које предузећа нуде имају за циљ да мотивишу потрошаче да се враћају, нудећи им награде и погодности као стимуланс за наставак сарадње.

Велики број економиста дели мишљење да је стварање профита на дуги рок основни циљ и мотив за постојање и функционисање предузећа. Међутим, да би предузеће успело да оствари дугорочну профитабилност оно мора да испуни неколико важних предуслова. Један од њих је и поседовање базе лојалних потрошача. Лојални потрошачи су партнер предузећа и стабилан извор профита. У том контексту, важно је да организација негује принципе маркетинг оријентације, а пре свега оријентације на потрошаче као саставни део своје пословне политике. Зато је и важно да постоји развијен и континуиран процес мерења ретенције и лојалности потрошача, као и процес мерења  нивоа остварене сатисфакције потрошача. Веома значајан концепт који помаже развоју дугорочних односа са потрошачима је CRM ( енг. Consumer relationship management ) ланац вредности. Велики број економиста сматра да је CRM управљање односима са потрошачима. Он указује на фундаменталне маркетиншке активности предузећа које се морају континуирано спроводити у функцији изградње дугорочно корисних односа са стратегијски значајним купцима. Концепт лојалности је преовладао у неколико индустрија током протекле деценије.

Чланство у програмима лојалности обезбеђује члановима награде и додатну вредност, због чега је оно и популарно међу потрошачима. Ово је довело до повећања конкуренције различитих компанија у оквиру исте индустрије, које се надмећу једна са другом да би удовољиле истој групи потрошача. Као последица овога, потрошачи се често укључују у програме лојалности у многобројним компанијама у оквиру исте индустрије. Крајњи циљ који жели да оствари свако маркетинг оријентисано предузеће је лојалност потрошача. То су потрошачи који се увек изнова задовољни враћају предузећу и његовим производима и услугама, позитивном усменом пропагандом утичу на придобијање нових задовољних потрошача за конкретно предузеће и што је најважније од свега, помажу предузећу да своју циљну функцију максимизира – повећа профит. Стварањем чврсте базе лојалних потрошача свака фирма може бити сигурна да је на правом путу ка постизању успеха.

Модалитета за дефинисање програма лојалности има доста, и на предузећу је да у складу са могућностима и са ефектима које ти програми са собом носе формулише прави систем, који ће наградити верне потрошаче, поспешити већу продају, повећати лојалност запослених и привући нове потрошаче. Зато је јако битно извршити категоризацију, јер неки од њих у суштини представљају елементе унапређења продаје, са мало правих елемената за грађење дугорочних односа са највреднијим купцима, док други представљају комплексне програме окренуте највреднијим потрошачима.

ПРИМЕНА ПРОГРАМА ЛОЈАЛНОСТИ У СПЕЦИЈАЛНОЈ БОЛНИЦИ „МЕРКУР“

LOYALTY CLUB „MERKUR“

Као успешна установа, Специјална болница за лечење и рехабилитацију „Меркур” из Врњачке Бање настоји да покаже својим гостима да их доживљава као неодвојиви део система. Под брендом „Краљевске бање Србије” и оснивањем „Loyalty Club-а“, Меркур је међу првима у Србији започео нову фазу у унапређењу продаје и креирању јединственог искуства за своје дугогодишње посетиоце. Власници пасоша „Loyalty Club-а Меркур“ добијају статус важних гостију, а на основу дужине своје верности, стичу право на различите бонусе и погодности. Анализе бројних анкета које носе и питање како је гост чуо за „Меркур” показују да је највећи проценат анкетираних за „Меркур” сазнао препоруком пријатеља или је реч о старом госту, што још једном потврђује тезу да је задовољан гост најбоља реклама.

Оснивање Клуба лојалности представља изузетан начин на који Специјална болница „Меркур“ дугорочно награђује своје лојалне госте и истовремено унапређује своју продају. Ова одлука менаџмента показује дубоко поштовање и захвалност према онима који су верно користили услуге ове установе, а тиме и допринели њеном успеху. Чланови клуба не само да добијају статус важних гостију, већ и низ посебних погодности и бонуса који им додатно олакшавају коришћење услуга.

Таква стратегија има вишеструки ефекат, она јача повезаност са постојећим гостима, повећава њихову задовољство и лојалност, а у исто време подстиче и нову потражњу кроз препоруке и позитивне референце. Клуб лојалности такође представља кључни инструмент за разликовање услуга на тржишту и изградњу конкурентске предности, јер пружа додатну вредност која привлачи нове клијенте који траже сигурност и вредност у избору здравствених услуга. Искуства говоре да повећање задржавања гостију за само 2% има исти ефекат на профит као смањење фиксних трошкова за 10%. Ова чињеница показује колико је утицај лојалности постојећих купаца велики и колико је важно улагати у њихово задовољство и задржавање, јер то директно повећава профитабилност предузећа.

Кроз овај пројекат СБ „Меркур” , својим члановима нуди уникатни пасош лојалности, који је доступан на српском и енглеском језику и садржи оригинални холограм. Кроз пасош лојалности, чланови клуба добијају приступ бројним погодностима и бонусима, како у самој Специјалној болници Меркур, тако и у локалним ресторанима, музејима, галеријама и продавницама у Врњачкој Бањи. Под покровитељством Престолонаследника Александра II Карађорђевића, овај програм лојалности има за циљ да награди редовне посетиоце и створи сталну везу између корисника и ове угледне здравствене и туристичке институције, као и да подстакне развој локалне економије кроз сарадњу са другим локалним предузећима.

Члан „Loyalty Cluba-a“ се постаје већ након четвртог узастопног доласка, и тако се остварују разни бонуси, као што су: попуст од 10% на цене свих медицинских и велнес програма; за сваки наредни узастопни долазак одобрава се додатних 1% до укупног износа од 15%, за кориснике медицинских програма за други долазак у току једне пословне године одобрава се гратис коришћење два основна пакета у велнес центру; за други долазак у току једне пословне године, корисницима велнес и спа пансиона, одобрава се коришћење Краљевског купатила; за боравак две особе које су власници пасоша одобрава се гратис боравак за једно дете до 12 година у сопственом лежају; доносиоцу картице препоруке одобрава се попуст од 5% за коришћење услуга у Меркуру, а власнику пасоша који је дао картицу припада гратис излет до манастира или обилазак винарије; за боравак дужи од 14 дана одобрава се гратис романтична вечера у врњачком ресторану и друге погодности.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ