СРПСКА РЕВОЛУЦИЈА И СРЕТЕЊСКИ УСТАВ

Аутор:Снежана Митовски

У Народној библиотеци ,,Др Душан Радић“ 14. фебруара је одржана трибина под називом ,,Српска револуција и Сретењски устав“ а поводом Дана државности Републике Србије. Трибину су водили професор историје, Драган Париповић, и директор Библиотеке, Дејан Лучић који је изнео посебан осврт на овај празник, и то из визуре адвоката Николе Динића.

Присутнима се првобитно обратио директор Библиотеке, Дејан Лучић, који је истакао да је веома важно да обележавамо овај празник јер њиме одржавамо свој национални идентитет и чувамо традицију и сећање на оне који су се борили за нашу државу.

Потом се обратио Слободан Дишовић, који је изнео жеље да чувамо успомену на сјајне историјске јунаке који су дали несебичан и велики допринос при стварању слободне Србије.

–  Ја сам, иначе, у улози представника Одбора за обележавање значајних датума и годишњица, и са тог аспекта вас поздрављам и хвала што сте се одазвали позиву. Желим да поздравим и ученике Угоститељско-туристичке школе и Гимназије, као и професоре. Захваљујем се особљу Библиотеке на организацији ове трибине. Одбор за обележавање значајних датума и годишњица заиста придаје изузетну важност овом празнику и ова година није изузетак када је обележавање истог у питању, рекао је Слободан.

Професор историје, Драган Париповић, је првенствено честитао празник свима који су присуствовали трибини, и пожелео све најлепше, уз жељу да овај празник славимо дуги низ година.

–  Сретење је народни и црквени празник, а по народном веровању, срећу се зима и лето, и управо тог дана 1804. године кренула је Српска револуција. Тада су се срели слобода и неслобода, ропство и независност. Борба је била мукотрпна, дуго је трајала, а велики Гете, Ранке, па и сам Наполеон Бонапарта били су задивљени српским херојством за слободу и независност. Пале су многе жртве и управо због тога, ми са великим поштовањем данас причамо о  Карађорђу Петровићу, Милошу Обреновићу и свим људима који су створили нешто што се данас зове слободна и независна Србија. Ученици врњачке Гимназије и Угоститељско-туристичке школе припремили су програм посвећен дану државности, и на томе сам им неизмерно захвалан, рекао је Драган.

Директор Библиотеке, Дејан Лучић, је пренео речи адвоката Николе Динића који је на интересантан начин изнео своје виђење овог великог датума са нагласком да када нека држава прославља Дан државности, то се односи на сећање на неки од кључних догађаја из историје те државе. Код нас, то је подизање Првог српског устанка и доношење првог Српског Устава. Битно је разумевање појма државности и управо поимањем тог термина, увиђамо значај овог празника.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ