„ЕКО СТАЗЕ“ У ФИНАЛУ СТЕАМ ИЗАЗОВА

Аутор:Весна Ђорђевић

Апликација „Еко стазе“ створена је заједничким снагама ученика и ментора врњачке Гимназије окупљених у тиму „ГЕТ–Гимназија ЕКО ТИМ“ у оквиру такмичења „СТЕАМ изазов“. Такмичење организује UNDP-програм Уједињених нација за развој у партнерству са Министарством просвете и Фондацијом Петља, уз подршку Владе Србије, за решавање локалних проблема уз помоћ дигиталних технологија и података. Промоција и презентација пројекта који је врњачке гимназијалце довео до финала такмичења, као део такмичарских задатака, организована је у школи 12. марта.

Миљана Жерађанин, Миљана Ђилерџић, Миљана Лазаревић, Никола Јефтић и Филип Ђошовић, ученици треће године математичког и ИТ смера, мотивисани су жељом за победом, али и потребом да се унапреди ниво едукације, здравственог васпитања и еколошке свести, као и повезивањем са дигиталним технологијама. Такође, ово је и својеврсна промоција врњачке Гимназије која има статус дигиталне школе.

—Анкета коју смо спровели у Врњачкој Бањи показала је да мештани јако мало времена проводе у шетњи и природи, а циљ нашег пројекта био је управо да их окренемо природи, а да онима који су јој већ посвећени понудимо додатну мотивацију и садржаје. Наше решење огледа се у креирању интерактивне апликације која приказује локацију корисника, почетну и крајњу тачку уцртане стазе и значајне тачке које се налазе поред тих стаза, објашњава члан тима, Никола Јефтић.

    Презентација пројекта „Еко стазе“ у Гимназији

Пројекат под називом „Еко стазе“ нуди стазе под називом „Борова стаза“, „Зов природе“ и „Свети трагови“. Све три крећу из центра Врњачке Бање, од Гочка, а прва води дуж Променаде, пролази кроз борову шуму и враћа се назад у Централни парк, друга од Гочка води ка „Врњачким термама“, пролази поред Ранча Витез Која,  крајња тачка јој је Језеро Селиште на Гочу. Путања треће је од центра, поред „Врњачких терми“ и Тениских терена „Каровић“, до крајње тачке – Цркве Светог Саве у Грачацу.

—Ово је навигациона апликација што значи да приказује вашу тренутну локацију, маркиране стазе, односно црвеном линијом уцртане руте, стартну и крајњу позицију, такозване „црвене маркере“. Касније ћете видети и „плаве маркере“ који показују додатне информације, а стиском на њих добићете назив дате локације и поруку за корисника. Ако задржите дужи клик на том маркеру изаћи ће падајући мени са додатним подацима. У суштини то су информације о флори и фауни, тежини и дужини стазе и слично. Први пут смо радили неку озбиљнију графичку апликацију, а да би она била што функционалнија и приступачна свим старосним категоријама, морали смо да радимо у новим програмима, да употпуњавамо досадашња знања, наилазили смо на разне потешкоће али смо успели уз помоћ сугестија професора, представља нам даље пројекат Филип Ђошовић.

Тим који је радио под будним оком ментора, Биљане Марковић Гочанин и Наташе Перовић Димитријевић, израдио је и инфо табле које ће бити постављене на фреквентним локацијама у Врњачкој Бањи и пружати информације о апликацији „Еко стазе“.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ