Светски дан шума, 21. март, традиционално је обележен акцијом садње коју је организовало ЈП „Шуме Гоч“ из Врњачке Бање. У оквиру ове акције, посадило се око 300 садница смрче на обронцима планине Гоч, односно у делу 29. одељења газдинских јединица Врњачка Бања.
Кроз ову акцију, радници и руководство ЈП „Шуме Гоч“ желе да подсете грађане Општине Врњачка Бања на важност и значај пошумљавања. Циљ је да сви заједно допринесу повећању пошумљености и обнови шумских екосистема, који су од кључног значаја за очување живота и здравља.
Ивица Лазаревић, директор ЈП „Шуме Гоч“, нагласио је да очувању шума можемо допринети рационалним коришћењем природних ресурса. Када се шуме правилно користе и када се одржава адекватно проређивање, неће бити проблема. Такође, додао је да је важно избегавати угрожавање животне средине, што подразумева и спречавање бацања смећа у природу.

– Светски дан шума, ЈП „Шуме Гоч“ обележава радно. Годинама уназад, овај датум обележавамо акцијама пошумљавања и чишћења, а ове године смо уз подршку волонтера организовали и чишћење смећа и кабастог отпада на старом путу за Гоч. Тренутно, вршимо пошумљавање дела 29. одељења газдинских јединица Врњачка Бања садницама смрче које је донирао Институт за шумарство. Трудимо се да пратимо климатске промене и глобалне трендове, те ћемо садити врсте које су прилагођене нашем поднебљу. Не користимо алохтоне врсте, већ се фокусирамо на аутохтоне, које су већ биле присутне на овим просторима. Наше шуме су од изузетне важности, јер су водозаштитне. Основна намена шума је заштита вода и водоснабдевања првог степена. Када ове саднице прерасту у шуме, задржаваће значајну количину воде, што је посебно важно у условима климатских промена, дужих сушних периода и смањених снежних падавина. Шуме ће помоћи да се испод њих задржи и акумулира вода која ће се касније имплементирати у виду извора или издани, рекао је Ивица Лазаревић.
Највећи изазови са којима се шуме суочавају, не само код нас већ и у целом свету, јесу климатске промене. Такав тренд није заобишао ни шуме Врњачке Бање, које се, као и друге шуме, суочавају са последицама сушних периода, повећаном температуром и мањим количинама снежних падавина.

– Када је у питању Врњачка Бања, приметно је да се суша посебно осећа код четинара, не само током летњег периода, већ и у дубокој јесени и зимским месецима. У овим условима долази до суше као последице недостатка воде, слично као и у летњим месецима. Поред тога, постоје и ентомолошка и фитопатолошка обољења, када суша ослаби биљке, а затим се јаве паразитске гљиве или инсекти који нападају дрвеће, последице могу бити брзо сушење стабала. Да се то не би десило, радимо на пошумљавању нашим аутохтоним врстама. Не експериментишемо са уношењем страних врста које су високо продуктивне, већ се фокусирамо на врсте које су већ прилагођене нашем поднебљу. Тренутно, на овим висинама, садимо смрчу, која је прилагођена овим условима и захтева надморску висину од око 1000 метара, што је тачно на локацији где се ми и налазимо, истакао је Ивица Лазаревић.
Из ЈП „Шуме Гоч“ најављују наставак сличних акција и у будућности, са циљем да се побољша стање шума и подигне свест о значају очувања природних ресурса. Још једном апелују на грађане Врњачке Бање да се одговорно и рационално користе шумске површине, како би се обезбедила њихова дугорочна одрживост.