На петој ванредној седници Општинског већа Врњачке Бање одржаној 18. марта, која је почела минутом ћутања, одавањем поште трагично настрадалима у Кочанима, већници су разматрали више значајних одлука које се односе на развој локалне заједнице, подршку јавним установама и унапређење туристичке понуде. Седницом су председавали Бобан Ђуровић, председник Општине и његов заменик Иван Џатић.
Веће је дало сагласност на Програм активности Црвеног крста Врњачка Бања са финансијским планом за 2025. годину. Секретар ОО Црвеног крста, Ђорђе Ђукић указао је да су овим Програмом планиране четири акције поделе пакета животних намирница и пакета хигијене. Предвиђена је и хуманитарно-новчана помоћ за најугроженије породице за стара, болесна лица, за децу без родитеља и за лечење деце. Две акције су предвиђене на унапређењу заштите животне средине. Такође је планирано 25 обука за волонтере, а у сарадњи са здравственим организацијама, Црвени крст Врњачка Бања ће организовати традиционалне и устаљене промоције здравља на отвореном простору, а поводом значајних датума у здравственој делатности. У сарадњи са Трансфузијом крви из Крагујевца и ВМА из Београда у плану је 15 акција добровољног давања крви, као и пет обука прве помоћи.
Извештај о раду за 2024. годину за Центар за развој иновативних делатности поднела је Драгана Матијевић, директорка Центра.
– ЦРИД је у 2024. години остварио значајне резултате у подршци иновацијама, предузетништву и развоју регионалних стартап екосистема. У последње три године било је преко 4.000 учесника на радионицама, више од стотину организованих радионица, предавања и meet-up догађаја, потписано је преко 20 меморандума о сарадњи, два тима су аплицирала за програм Смарт Старт, реализовано је 36 обука за запослене у Центру и руководиоце, рекла је Драгана Матијевић.
Чланови Већа дали су сагласност на измену и допуну ценовника услуга у Установи „Спортски центар“. Измена се односи на Халу спортова „Врњачка Бања“, за коју се уводи ванспортска активност која обухвата прославе дечијих рођендана, где ће цена коришћења Велике сале за 120 минута износити 12.000 динара.
Предлог одлуке о додели подстицајних средстава за развој сеоског туризма поднео је Небојша Алимпић. Врњачка Бања континуирано ради на подршци и развоју сеоског туризма кроз различите иницијативе, укључујући и доделу подстицајних средстава. Општина је и ове године определила значајан фонд средстава, који је у потпуности расподељен, чиме се наставља тренд улагања у рурална подручја и диверсификацију туристичке понуде.
– Подстицајна средства намењена су реализацији пројеката који директно доприносе развоју и унапређењу сеоског туризма. Општина је за ову намену определила укупан фонд од 3.000.000 динара, који је у целости расподељен корисницима. Ова средства ће омогућити инвестиције у различите сегменте сеоског туризма, укључујући унапређење смештајних капацитета, и то подршку пројектима којима се побољшава квалитет и комфор смештаја у сеоским домаћинствима, као и проширење капацитета за пријем гостију, развој додатних садржаја и активности, подстицање креирања нових туристичких производа и услуга, као што су организовање излета, едукативних радионица, спортских активности и других видова рекреације у природи. Средства ће послужити и за промоцију и маркетинг као подршка активностима које имају за циљ промоцију сеоског туризма и видљивост туристичке понуде руралних подручја Врњачке Бање, као и очување традиције и културног наслеђа – подстицање пројеката којима се чувају и промовишу традиционални занати, обичаји, гастрономска понуда и други елементи културног наслеђа карактеристични за сеоска подручја.
Овај конкурс представља значајан импулс за развој сеоског туризма у Врњачкој Бањи, а расподела целокупног фонда средстава потврђује опредељеност Општине да подржи разноврсне аспекте ове важне гране туризма и допринесе свеукупном развоју руралних подручја, сазнајемо од Небојше Алимпића, начелника Одељења за локално економски развој и председника комисије.
У даљем току седнице усвојен је извештај о раду Интерресорне комисије за 2024. годину. Чланове Већа известиле су Драгана Петровић, председник комисије и Марина Станковић, начелник Одељења за привреду и друштвене делатности.
– Интерресорна комисија егзистира од 2010. године када су општинском одлуком дефинисане услуге и субвенције за породице које имају децу са сметњама у развоју. Општина је унапређивала услуге и има још простора за унапређивање. У сваком случају је важно да деца имају укључивање у друштвену заједницу, излазак из породице, важна је подршка родитељима, каже Драгана Петровић.
Размотрен је и усвојен захтев Туристичке организације за одобравање недостајућих средстава из текуће буџетске резерве за закуп огласног простора на утакмици КК Партизан и за израду идејног решења за пешачки мост у зони Трга културе и за културна дешавања. Позитивно је решен и захтев Одељења за локално економски развој и инвестиције за одобрење недостајућих средстава из текуће буџетске резерве за реализацију пројекта популационе политике.
Донет је закључак да се спроведе детаљна анализа стања типских тезги на Променади, како би се утврдило да ли је неопходна њихова замена новим или санација постојећих, да се изврши статичка контрола објекта на Олимпијском базену и, са власницима Хотела „Банбус“, договоре активности на продубљивању бушотине како би се обезбедила додатна количина воде за овај базен.
На крају седнице разматрани су различити захтеви грађана, укључујући молбе за финансијске олакшице, измене у коришћењу јавних услуга и приговоре на донете одлуке.